Zamknij

Mistrzostwa Województwa w Grze Aktywnej w Warcabach Klasycznych

16:00, 07.03.2018 Piotr Szybowicz
Skomentuj

Mistrzostwa Województwa w grze błyskawicznej w warcaby klasyczne (64) odbyły się 4 marca 2018 roku w murach Szubińskiego Domu Kultury. 14 medali zdobyli zawodników z gminy Szubin.

Szubin stał się ewidentnie głównym centrum warcabów klasycznych (64) na Pomorzu i Kujawach. 8 października 2017 roku w grodzie Sędziwoja Pałuki rozegrano Mistrzostwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Grze Aktywnej w Warcabach Klasycznych (64), a ponadto udało się zorganizować kilka innych zawodów o zasięgu regionalnym i lokalnym. Warto też przypomnieć Festiwal Szachowo - Warcabowy w I LO w Szubinie (3-4 lutego 2018 roku), ale tutaj rywalizowano w warcabach stupolowych (100).

Mistrzostwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Grze Aktywnej w Warcabach Klasycznych (64) zgromadziły na starcie 64 zawodników z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Świecia, Janikowa, Unisławia, Pakości, Szubina, Kołaczkowa, Królikowa, Rynarzewa i Kowalewa. W poszczególnych turniejach zagrała następująca liczba uczestników: turniej A - 27, turniej B - 20, turniej C - 12, turniej D - 5. Organizacji turnieju podjęli się: Szubiński Dom Kultury i UKS Szachowa Dwójka Szubin. Obowiązki sędziego championatu sprawowałJan Gnutek (LZS Senet Janikowo), któremu pomagali: Anna Sternalska - Lepak (MDK 1 Bydgoszcz) i Mikołaj Włoch (MDK 1 Bydgoszcz). Kierownictwo zawodów spoczywało w rękach Piotra Szybowicza (SzDK Szubin, MDK 1 Bydgoszcz).

W zawodach startowało 25 zawodników z miasta i gminy Szubin - Szubin (15), Kołaczkowo (4), Rynarzewo (1), Królikowo (4), Kowalewo (1). Uczestnicy reprezentowali 5 z 6 miejscowych klubów / sekcji warcabowych: SzDK Szubin, SP 2 Szubin, Wesołe Warcaby SP 1 Szubin, Przedszkole Słoneczko Szubin i SP Królikowo i zdobyli łącznie aż 14 medali. Najwięcej miejsc na podium zdobyli warcabiści z klubu Wesołe Warcaby SP 1 / SzDK Szubin (2 złote medale, 2 srebrne medale, 2 brązowe medale). Co ciekawe w ogólnej klasyfikacji medalowej klub znalazł się na III miejscu (I miejsce MDK 1 Bydgoszcz, II miejsce SIN Rzem Świecie).

Mistrzynią województwa kobiet została Wanda Makowiecka z Królikowa, a tytuł wicemistrzyni wywalczyła Beata Ircha z Kołaczkowa. W grupie juniorek do lat 16 Daria Drzazda (SP Królikowo)i Jagoda Buksa (SP Królikowo) wywalczyły brązowe medale. W grupie juniorek do lat 13 tryumfowała z kompletem punktów Katarzyna Wargulec (SP 2 / SzDK Szubin), a Julia Ircha (Wesołe Warcaby SP 1 / SzDK Szubin) uplasowała się na II pozycji. W grupie juniorek do lat 10 na najniższym stopniu podium znalazła się Martyna Ircha (Wesołe Warcaby SP 1 / SzDK Szubin). W grupie przedszkolaków dominowali szubinianie: grupa chłopców do lat 7 - I miejsce Wojciech Chudzyński (Wesołe Warcaby SP 1 / SzDK Szubin), II miejsce Mikołaj Adamowski (Przedszkole Słoneczko Szubin), grupa chłopców do lat 6 - II miejsce Szymon Guziński (Przedszkole Słoneczko Szubin), grupa dziewczynek do lat 7 - I miejsce Martyna Majda (Wesołe Warcaby SP 1 / SzDK Szubin). Najlepszym zawodnikiem gminy Szubin (klasyfikacja ogólna turnieju głównego A - seniorów, seniorek, juniorów starszych, juniorek starszych) został Piotr Szybowicz (SzDK Szubin), który zajął IV miejsce w kategorii seniorów.

W klasyfikacji drużynowej miejscowi warcabiści wywalczyli trzy czołowe lokaty: II miejsce Wesołe Warcaby SP 1 / SzDK Szubin (kategoria juniorek), III miejsce SP 2 / SzDK Szubin (kategoria juniorek), III miejsce Wesołe Warcaby SP 1 / SzDK Szubin (kategoria juniorów).

Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach wywalczyli: seniorzy - Leszek Napiontek (SIN Razem Świecie), seniorki - Wanda Makowiecka (Królikowo), juniorzy do lat 19 - Kamil Napiontek (SIN Razem Świecie), juniorzy do lat 16 - Dominik Rubaj (SIN Razem Świecie), juniorzy do lat 13 - Patryk Kubiak (LZS Senet Janikowo), juniorzy do lat 10 - Filip Gotowski (MDK 1 Bydgoszcz / Unisław), juniorki do lat 19 - Emilia Lepak (MDK 1 Bydgoszcz), juniorki do lat 16 - Julia Stanowska (Włocławek), juniorki do lat 13 - Katarzyna Wargulec (SP 2 / SzDK Szubin), juniorki do lat 10 - Ewa Gutkowska (MDK 1 Bydgoszcz / SP 28), chłopcy do lat 7 - Wojciech Chudzyński (Wesołe Warcaby SP 1 / SzDK Szubin), chłopcy do lat 6 - Gniewko Rusowicz (MDK 1 Bydgoszcz), dziewczynki do lat 7 - Martyna Majda (Wesołe Warcaby SP 1 / SzDK Szubin).

W turniejach drużynowych na czele tabeli znalazły się następujące zespoły: seniorzy - SIN Razem Świecie, juniorzy - MDK 1 Bydgoszcz, juniorki - MDK 1 Bydgoszcz.