Zamknij
REKLAMA

Dla Ciebie, Polsko i dla Twojej chwały - wernisaż w muzeum [FILM]

10:30, 03.03.2018 | MZS
REKLAMA
Skomentuj

W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna 1 marca 2018 r. zaprezentowało wystawę z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy pt. Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw oraz wystawę fotograficzną pn. Łączka 2017. Wystawa autorstwa dr Alicji Paczoskiej-Hauke przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku Delegaturę w Bydgoszczy.

Zarysowano na niej krótką charakterystykę najważniejszych organizacji konspiracyjnych i oddziałów zbrojnych polskiego podziemia niepodległościowego, działających w latach 1945-1954 w regionie kujawsko-pomorskim (teren ówczesnego województwa pomorskiego). Zaprezentowano 90 dokumentów oraz około 180 zdjęć portretowych członków Pomorskiego Okręgu Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz żołnierzy lokalnych oddziałów zbrojnych, m.in.: Leona Mullera ,,Jędrusia'', Jerzego Gadzinowskiego ,,Szarego'', Antoniego Fryszkowskiego ,,Rysia'', Stanisława Kamińskiego ,,Młota''.

Większość prezentowanych na wystawie zdjęć nie była dotąd publikowana. Wiele z nich pochodzi od rodzin osób represjonowanych lub członków organizacji konspiracyjnych. Do realizacji wystawy wykorzystano także zbiory zgromadzone w archiwach IPN w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy i Poznaniu, a także Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek. Pierwsze uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 1 marca 2012 r. podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych'' w Bydgoszczy. Ekspozycja składa się z 32 paneli-brzmi opis wystawy przygotowany przez IPN.

Dodatkowo prezentowana była wystawa fotograficzna wykonana jesienią 2017 r. w miejscu kwatery na Łączce ? miejsce pochówku przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. W kwaterze spoczywały ciała pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945?1956. Na terenie Łączki znajduje się Panteon Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych i miejsce to ponownie odwiedziła jesienią 2017 r. młodzież z szubińskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Autorem zdjęć z 2017 r. jest Kamila Czechowska, a wcześniejszych Marlena Posadzy i Hanna Zawadzka-Pleszyńska. O projekcie wyjazdów do Warszawy opowiedziała inicjatorka Marlena Posadzy. Głos zabrał także Stanisław Jackiewicz. Organizatorzy zaprosili na kolejne wydarzenia w tym temacie.

[WIDEO]108[/WIDEO]

O wystawie z zasobów IPN mówiła kustosz Kamila Czechowska. W spotkaniu udział wzięli miedzy innymi ks. Dziekan Tadeusz Lesiński, przewodniczący Rady Miejskiej Remigiusz Kasprzak, burmistrz Szubina Artur Michalak, radni Roman Danielewski, Maciej Rejment, Beata Danielewska-Szymczak, harcerze, mieszkańcy i goście z Barcina. Wystawa jest czynna do 30 marca 2018 r

(MZS)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone