Zamknij
REKLAMA

Wizyta rodzin jeńców francuskich w Szubinie

21:14, 11.06.2018 | MZS
REKLAMA
Skomentuj

W czwartek, 8.czerwca 2018 r. Szubin odwiedzili członkowie Francuskiego Stowarzyszenia Pamięci Oflagów IID-IIB-XXIB, potomkowie jeńców francuskich w niewoli niemieckiej w czasie II wojny światowej. Stowarzyszenie to zostało założone dla upamiętnienia niewoli francuskich oficerów w obozach jenieckich w Bornem Sulinowie, Choszcznie oraz w Szubinie.

Grupie przewodził sekretarz generalny stowarzyszenia, pan Etienne Jacheet. Wśród gości był wraz z żoną Annie, pan Pierre Labbaye, jedyny członek stowarzyszenia, którego ojciec, kapitan René Labbaye, był więziony w szubińskim Oflagu XXIB. Grupa przybyła do Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie zapoznała się z historią szubińskich obozów i zwiedziła nową odsłonę poświęconej im wystawy. Pod pomnikiem upamiętniającym obozy złożyli wiązankę kwiatów, po czym rozpoczynając od makiety zwiedzili teren byłego obozu, w tym ostatni barak oraz kaplicę.

Jako ciekawostkę warto nadmienić, że wraz z grupą do Szubina przyjechał Pan Udo Schröder, którego dziadek Alfred Lenz, członek NSDAP, był pracownikiem administracji w obozie Oflag IID, pracował jako księgowy, wypłacał jeńcom żołd w formie pieniędzy obozowych, tzw. lagermarek. Tekst: Mariusz Winiecki Fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej
 

(MZS)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone