Zamknij
REKLAMA

Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia muralu powstańczego

10:13, 14.07.2018 | tekst: UM Szubin
REKLAMA
Skomentuj

Mural pt. "Bój o Szubin” już gotowy! To szóste w gminie (cztery murale zdobią wieś Brzózki), zaś drugie dzieło street art’u w Szubinie. Mural zdobi ścianę szczytową budynku wielorodzinnego przy ul. Nakielskiej 17 w Szubinie, stanowiący własność gminy. Z inicjatywą stworzenia muralu wyszli pracownicy Referatu Organizacyjnego i Promocji z tutejszego ratusza, podczas jednego ze spotkań zespołu ds. promocji marki gminy Szubin.

Celem przedsięwzięcia było stworzenie muralu patriotycznego odwołującego się do historii Powstania Wielkopolskiego na pałuckiej ziemi. Dzięki tej inicjatywie chcieliśmy zainteresować mieszkańców miasta i gminy Szubin historią Powstania Wielkopolskiego oraz przybliżyć lokalnej społeczności postacie historyczne, które odegrały w nim znaczącą rolę. Ponadto, chcieliśmy poprawić wizerunek tej części miasta, uatrakcyjnić ją dla mieszkańców jak i odwiedzających ją turystów. Pragniemy wspólnie oddać hołd ludziom, którzy 100 lat temu zmagali się z wojenną rzeczywistością w trudnej i nierównej walce o wolność.

Powstanie Wielkopolskie było jedynym zwycięskim zrywem niepodległościowym, kończącym ponad stuletni okres zaboru pruskiego w Wielkopolsce. Jedne z najcięższych walk, jakie toczyli powstańcy miały miejsce w Szubinie. Mural przedstawia powstańców, którzy 11 stycznia 1919 r. oswobodzili Szubin. Atak poprowadził płk. Kazimierz Grudzielski. Do Szubina miały wkroczyć dwie grupy uderzeniowe Stanisława Śliwińskiego i Teofila Spychały. Wcześniej siły powstańcze rozpoczęły pozorowany atak na Żnin. Grupa Śliwińskiego wkroczyła do miasta od północy, Niemcy wycofali się na dworzec kolejowy. Po zajęciu miasta Polacy ustanowili swoje władze. W tle malowidła widnieje Kościół pw. św. Małgorzaty, w którym jeszcze tego samego dnia złożono ciała poległych w walce żołnierzy. Na cmentarzu parafialnym przy ul. Nakielskiej, usytuowany jest pomnik-mogiła Powstańców Wielkopolskich. Sam mural powstał na ścianie kamienicy oddalonej o zaledwie 50 metrów od miejsca tych historycznych wydarzeń przy skrzyżowaniu ul. Nakielskiej z ul. Gen J. Dąbrowskiego.

Mural powstawał w dwóch etapach. Pierwszym z nich był remont elewacji. Prace remontowe polegały na ociepleniu ściany zewnętrznej, wykonaniu termoizolacji, malowaniu elewacji oraz montażu nowych parapetów i opierzeń. Wykonawcą prac była firma MAZ-BUD Usługi ogólnobudowlane Zdzisław Mazur z siedzibą w Kołaczkowie. Wyłonienie wykonawcy nastąpiło w drodze zapytania ofertowego poprzez platformę zakupową. Całość prac koordynował Pan Dariusz Zieliński z Wydziału Inwestycji i Zarządzania Budynkami.

Malowanie muralu rozpoczęło się w nocy z 6 lipca, 2018 r. a zakończyło 9 lipca 2018 r. Artystycznego wyzwania podjął się Adrian Nowakowski z Poznania. Tutaj też należą się serdeczne podziękowania za pomoc prze realizacji całego przedsięwzięcia dla Państwa Aliny i Jacka Paszkiewiczów, Pana Marcina Klimka i Pana Dawida Kłodzińskiego.

Projekt graficzny wykonał Paweł Pietroń, w ramach opracowania limitowanej edycji gadżetów związanych z 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego w skład, który wchodzą: kubek, smycz i magnesy (upominki do kupienia w Muzeum Ziemi Szubińskiej).

- Inspiracją do stworzenia grafiki była zamieszczona w 52 numerze Ilustratora Polskiego z grudnia 1938 roku ilustracja do artykułu Bój o Szubin.  Prawdopodobnie, ten mural, jako jedyny na terenie całej wielkopolski jest ściśle związany z miejscowością, w jakiej powstaje. Dzięki temu prezentujemy miejsce głównych potyczek powstańczych, jakim w Szubinie jest teren cmentarza przy ulicy Nakielskiej z charakterystycznym kościołem z XVIII w. - 

Łączny koszt muralu to 25.880 zł, z czego 22.680 zł to prace remontowo-budowlane, a 3.200 zł wyniósł koszt farb oraz praca artysty.

Zapraszamy na uroczystość odsłonięcie muralu, która została objęta honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Uroczystość z udziałem władz wojewódzkich i samorządowych odbędzie się 17 lipca (wtorek) o godz. 14:00.

Agenda spotkania:
13:50 – zbiórka przy cmentarzu parafialnym przy ul. Nakielskiej
14:00 – złożenie okolicznościowych wiązanek przy mogile Powstańców Wielkopolskich
14:15 – przejście pod mural, odsłonięcie muralu
14:20 – wystąpienie włodarza
14:30 – wystąpienie gości
14:45 – zakończenie uroczystości

Podczas uroczystości odbędzie się zbiórka pieniężna na odbudowę pomnika Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Szubinie.


 

(tekst: UM Szubin)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (6)

Szubin70Szubin70

2 1

Nawiasem mówiąc to gmina mogła wyremontować cały budynek. Co tego że mural ładny jak reszta ścian obskurnie wygląda. 15:18, 14.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgaAga

3 1

Zgadzam się z przedmówcą. Budynek jest szpetny i psuje cały efekt.... 00:00, 15.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

0 2

Może coś teraźniejszego i bardziej w kierunku do dzieci aby Szubin nabrał kolorów,dla mnie to obraz agresji w centrum miasta. 20:16, 16.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

..

1 0

Taa może smerfy co. Z historii mozemy być dumni a nie wstydzić sie jej.A dzieci maja sie jej uczyć. 13:26, 17.07.2018


olioli

1 0

Jak zwykle, zrobić coś to źle, nie robiąc nic, to jeszcze gorzej. Mural bardzo ładny a i z czasem odremontuje się dom, mam taką nadzieję. 21:54, 17.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nowynowy

1 1

za 20 tys co cala elewacja nowa by byla na tym budynku... 21:13, 18.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone