Zamknij

Rozśpiewany Rynek w Szubinie [FILM]

18:00, 12.11.2017 .

11 listopada 2017 r. w dniu 99. rocznicy odzyskania Niepodległości mieszkańcy Szubina licznie zebrali się na rynku, by wspólnym śpiewem upamiętnić tę niezwykłą uroczystość. Organizatorem był Komitet Terenowy Prawa i Sprawiedliwości pod przewodnictwem Piotra Trzcińskiego przy udziale Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Szubinie - Marka Kornalewicza. Przybyli zaproszeni goście poseł na Sejm - Tomasz Latos oraz euro poseł - Kosma Złotowski oraz liczne grono mieszkańców miasta i gminy Szubin. Przybyłych przywitał Piotr Trzciński, który podkreślił, że "dzisiaj nie musimy walczyć z bronią w ręku ale nie zwalnia to nas z odpowiedzialności utrzymania i pogłębiania tej wolności. Jest wiele sposobów, aby tego dokonywać: krzewienie wiary, patriotyzmu szczególnie wśród młodzieży, uczciwa praca dla kraju, czynny udział w wyborach, czy choćby udział w takich uroczystościach jak dzisiejsza". Następnie głos zabrał Marek Kornalewicz, który podkreślił znaczenie pieśni patriotycznej w walce o wolną i niepodległą Polskę. W swoim wystąpieniu euro poseł Kosma Złotowski podkreślił wagę święta, które tak ciężko wywalczone możemy teraz wspólnie w wolnej Polsce świętować.

Wprowadzeniem do wspólnego śpiewania był rys historyczny przygotowany i przedstawiony zebranym przez Annę Fanslau, która podkreśliła między innymi wpływ 123 letniej niewoli, która pozbawiła Polskę suwerenności i wolności. Przypomniała znaczenie słów BÓG - HONOR - OJCZYZNA. Podkreśliła ogromną rolę polskich bohaterów takich jak Marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski, gen. Józef Haller, premier Ignacy Jan Paderewski i roli wielu bezimiennych żołnierzy, których upamiętnia Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Podkreślona została też rola św. Jana Pawła II w zachowaniu wartości i ducha patriotyzmu w narodzie.

Bardzo ważnym elementem uroczystości był Niepodległościowy Apel Pamięci z udziałem uczniów kadetów klasy wojskowych z ZSP im. prof. E. Chroboczka w Szubinie. Apel czytał kpr. kadet Paweł Meller. Uczniów do uroczystości przygotował maj. rez. Jarosław Odrobiński.

Od prowadzącej całość uroczystości Pani Jolanty Szulc – Półtorak mogliśmy dowiedzieć się kto jest autorem danego utworu i z jakiego okresu pochodzi. Śpiewane były pieśni: Hej ułani malowane dzieci, Kadrowa, Legiony, Przybyli ułani pod okienko, O mój rozmarynie, Szara piechota, Serce w plecaku, Marsz Mokotowa, Warszawianka 1831 roku oraz Rota.

Utwory do śpiewu w formie karaoke przygotował pan Arkadiusz Siuchniński , który czuwał również nad poprawnym wykonaniem utworów.

Na zakończenie głos zabrał poseł na Sejm Tomasz Latos, który dziękując za zaproszenie i możliwość udziału we wspólnym uczczeniu śpiewem uroczystości wyraził nadzieję, że zmiany, które się dokonują są świadectwem i hołdem poległym za Ojczyznę i że nie wolno nam tego zmarnować.

[WIDEO]20[/WIDEO]

Terenowy Komitet Prawa i Sprawiedliwości wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Szubinie Markiem Kornalewiczem składają serdeczne podziękowania: panu Arkadiuszowi Siuchnińskiemu, Darii Trzcińskiej, Tomaszowi Fanslau oraz wychowankom MOAS Szubin - Rafałowi Korycińskiemu, Wojciechowi Kondziołka, Piotrowi Cieślukowskiem za przygotowanie strony technicznej, państwu Jolancie i Tomaszowi Półtorakom za przygotowanie rysu historycznego i genezy utworów oraz poprowadzenie spotkania, panu Marcinowi Klimkowi i Bartkowi Andryszakowi za pomoc sprzętową. Szczególne podziękowania kierujemy do Grupy Rekonstrukcji Historycznej, którą wyposażył w stroje pan Przemysław Olbrycht. Wszyscy uczestnicy Uroczystości odśpiewali bisy. Wystosowano również zaproszenie na kolejne śpiewanie pieśni patriotycznych w 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Do zobaczenia za rok.

tekst: Dominik Trzcinski

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%