Zamknij

Przekazano klucze do baraku nr 9 - Oflag 64

11:11, 22.09.2018 tekst: UM Szubin Aktualizacja: 11:58, 22.09.2018
Skomentuj

Dzień 21 września zapisał się na kartach historii naszego miasta. Przy baraku nr 9 byłego obozu jenieckiego Oflag 64 znajdującym się na terenie Zakładu Poprawczego w Szubinie odbyło się uroczyste przekazanie kluczy do miejsca pamięci narodowej.

W uroczystości udział wzięli: Jarosław Jakubowski Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej, Burmistrz Szubina Artur Michalak, Sebastian Hałas Dyrektor Zakładu Poprawczego, Sławomir Frątczak Dyrektor Muzeum Katyńskiego wraz z Sebastianem Karwatą Kustoszem Muzeum Katyńskiego, Kapelan Daniel Ritchie przedstawiciel Armii USA, dr Jan Daniluk dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego oraz radni, dyrektorzy jednostek organizacyjnych i nauczyciele wraz uczniami z szubińskich szkół: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Chroboczka i I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego.

Gości honorowymi była delegacja rodzin byłych jeńców Oflagu 64 w osobach: Dave Steward, Cynthia i Glenn Burgess, Randolf i Sue Holder.

Uroczystość poprzedziło spotkanie w Urzędzie Miejskim w Szubinie, na którym włodarz miasta wraz ze stroną amerykańską przekazali podziękowania za dotychczasową współpracę byłemu Dyrektorowi Zakładu Poprawczego Wiesławowi Guzińskiemu.

W przemówieniu Cynthia Burgess, córka byłego jeńca Wilbura Sharpe, więźnia numer 1573 podziękowała w imieniu delegacji ze Stanów Zjednoczonych za możliwość odwiedzenia naszego kraju.  

Naszym najważniejszym przystankiem zawsze była urocza Gmina Szubin, której mieszkańcy ciepło przyjęli nie tylko mojego ojca, ale prawie 1500 innych amerykańskich oficerów, którzy jako jeńcy w rękach Niemców przebywali tu w Oflagu 64 od czerwca 1943 r. do 21 stycznia 1945 r. Przed uwięzieniem naszych ojców około 150 oficerów Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych było również przetrzymywanych w niewoli, w tym właśnie miejscu w obozie pod nazwą Oflag XXI-B. W Szubinie w 1971, 1985 i 1990 roku amerykańcy jeńcy spotkali się z polskimi rodzinami, które pomagały im zarówno w czasie uwięzienia, jak i podczas marszu z obozu. Podążanie śladami naszych ojców jest bardzo emocjonalne.

Klucze do baraku nr 9 na ręce Burmistrza Szubina oraz Cynthi Burgess przekazał w imieniu Mikołaja Bogdanowicza Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Pan Jarosław Jakubowski.

Po części oficjalnej nastąpił pokaz filmu z zeszłorocznego wydarzenia pt. „Żywa lekcja historii”, które miasto zorganizowało w ramach popularyzacji historii obozu. Do zgromadzonych za pośrednictwem nagrania video przemówił także 96-letni Wilbur Blaine Sharpe, jeden z ostatnich żyjących byłych jeńców Oflagu 64.

Następnym punktem spotkania był wykład dr. Jana Daniluka pt.: „Amerykańscy jeńcy na ziemi polskiej w okresie II wojny światowej”. Doktor Jan Daniluk, jako pasjonat i badacz historii prowadzi stronę internetową (www.jandaniluk.pl) poświęconą działalności naukowej, popularyzatorskiej i wydawniczej, skupionej w pierwszej kolejności wokół historii Gdańska w XIX i XX w. oraz ziem polskich wcielonych do Rzeszy w latach II wojny światowej. Celem jego badań jest opublikowanie monografii jeńców wojennych w niewoli niemieckiej, którzy przebywali na ziemiach polskich w latach 1939-1945.

(tekst: UM Szubin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

lukaszlukasz

0 0

Co oznacza przekazanie kluczy? Że będzie to miejsce ogólnodostępne o zwiedzania? Żadnej informacji na ten temat. 02:36, 23.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

wojwoj

0 0

no wreszcie pan gruziński poczuł się dowartosciowany 08:47, 23.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%