Zamknij

Licealiści z szubińskiego ogólniaka we Włoszech

16:00, 26.03.2017 LO Szubin
Skomentuj

Grupa pięciorga uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie w dniach 12-18 marca 2017 r. przebywała we Włoszech w ramach projektu unijnego Erasmus + pt. „Reversed Roles at School: Flipped Classroom and Learning Through Teaching”. Pobyt w malowniczym miasteczku włoskim Montefiascone był jednym z dwóch zaplanowanych w projekcie spotkań młodzieży z siedmiu krajów partnerskich tj. Polski (koordynatora projektu), Włoch, Turcji, Grecji, Rumunii, Litwy i Węgier.

W ciągu 5-dniowego pobytu we włoskiej szkole IISS Carlo Alberto Dalla Chiesa, uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli wykonywali zadania projektowe związane z metodą Odwróconej Klasy.

Pierwszym zadaniem było zademonstrowanie wybranego narzędzia internetowego do tworzenia filmów instruktażowych niezbędnych do prowadzenia zajęć metodą Flipped Classroom. Wśród zaprojektowanych narzędzi były takie programy jak: Edpuzzle, Redmenta, Moovly, YouTube Editor, Movie Maker, Videosoftdev i Kahoot. Po prezentacji, każdy zespół tworzył z pomocą jednego z poznanych narzędzi film o zwyczajach i kulturze włoskiej. Dzięki tym „tool-torialom” nie tylko nauczyciele lecz również uczniowie zapoznali się z techniką tworzenia materiałów edukacyjnych. Projekt zakłada bowiem czynny udział uczniów w prowadzeniu zajęć metodą odwróconej klasy.

Kolejnym zadaniem było stworzenie komiksu na temat zwyczajów i kultury własnego kraju w dowolnym programie komputerowym. Uczniowie liceum wybrali ToonDoo, w którym zaprezentowali w żartobliwy sposób zwyczaje świąteczne oraz scenki z życia polskiej szkoły.

Nie lada wyzwaniem okazała się debata uczestników na temat kontroli rodzicielskiej w sieci. Debata odbyła się według ściśle obowiązujących reguł. Po zapoznaniu uczniów z zasadami prowadzenia debat, uczniowie-reprezentanci wszystkich partnerskich szkół odbyli owocną dyskusję przedstawiając argumenty za i przeciw. Zadanie to nie należało do łatwych lecz wywołało najwięcej emocji.

Ostatnim zadaniem było stworzenie przez wszystkie zespoły internetowego słownika matematycznego. Będzie on dostępny wkrótce na stronie internetowej projektu, którą zaprojektowali uczniowie z Rumunii. Słownik zawiera terminologię z różnych dziedzin matematyki w języku angielskim oraz językach partnerów projektu. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele będą mogli z niego korzystać podczas zajęć matematyki prowadzonych w języku angielskim. W liceum takie zajęcia odbywają się już drugi rok.

Po codziennej pracy nad realizacją projektu, uczniowie wraz z nauczycielami mieli okazję zwiedzić miasteczko Montefiascone położone w regionie Lacjum oraz jego okolice. Nad urokliwym miasteczkiem górują dwie historyczne budowle: Katedra oraz letnia rezydencja papieska Rocca dei Papi. W dole rozciąga się jezioro Bolsena przyciągające na letni wypoczynek mnóstwo turystów.

Młodzież miała również okazję poczuć niezwykły klimat Bagnoregio- starożytnego miasta na skale założonego przez Etrusków w VI w p.n.e. To najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce w stołecznym regionie Lacjum.

Największą turystyczną atrakcją wyjazdu był pobyt w Rzymie. Wspólne zdjęcie przy Fontannie di Trevi, odpoczynek na Schodach Hiszpańskich, zwiedzanie wnętrza Koloseum oraz spacer na Placu Watykańskim pozostawiły niezatarte wrażenia na wszystkich uczestnikach mobilności.

Podczas pobytu we Włoszech uczniowie Liceum: Mateusz Sądel (klasa I),Wiktor Borzych, Amadeusz Leszczyński, Adam Wencka (klasa II) oraz Kinga Kalinin (klasa III) pod opieką Magdaleny Piekarskiej oraz Ewy Mieczkowskiej-Szczekot mieli nietuzinkową okazję nawiązania kontaktów z rówieśnikami z innych krajów oraz zdobyć doświadczenie w posługiwaniu się językiem angielskim. Nawiązane znajomości z pewnością będą kontynuowane, co przyczyni się do polepszenia umiejętności językowych tak niezbędnych w dzisiejszych czasach. Uczniowie podczas pobytu mieszkali u rodzin włoskich, więc z bliska poznali zwyczaje oraz kuchnię włoską.

Na uczestników projektu czeka kolejna przygoda w węgierskim miasteczku Eger. Swoich węgierskich przyjaciół liceum zapoznało drogą internetową za pomocą aplikacji Skype. Podczas długiej rozmowy uczniowie po obu stronach dowiedzieli się wiele o swoich szkołach i regionach, w których mieszkają. Podczas pobytu na Węgrzech partnerzy projektu między innymi uczestniczyć będą w lekcjach języka węgierskiego metodą odwróconej klasy.

Uczniowie Liceum nie kryją zadowolenia z wyjazdu do Włoch. Moc doświadczeń oraz bagaż wrażeń przesądziły o celowości takich wyjazdów. Oby było ich więcej.

(LO Szubin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%