Zamknij

Kadeci klasy wojskowej z wizytą w WKU i MWL w Bydgoszczy

09:09, 25.10.2017 ZSP Szubin
Skomentuj

24 październik 2017 r. uczniowie klasy wojskowej ITL z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie uczestniczyli po raz pierwszy w wyjeździe edukacyjnym do Bydgoszczy. Pierwszym etapem była Wojskowa Komenda Uzupełnień, od 17.03.2014 r. Partner szkoły. W imieniu Szef Wydziału Rekrutacji powitał nas ppor. Bartłomiej Budnik wraz z P. Ryszardem Siudą - pracownikiem Resortu Obrony Narodowej WKU. W sali szkoleniowej Komendy nasi uczniowie wysłuchali w formie prezentacji wiadomości m.in. o przeznaczeniu, zadaniach i strukturze organizacyjnej WKU.

Następnie przeszliśmy do Sali Tradycji, gdzie P. Piotr Warszawski zapoznał mundurowych z historią Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bydgoszczy i dniem dzisiejszym. Wizyta, w tym szczególnym miejscu była znakomitą okazją do złożenia podziękowań Panu ppłk. Adamowi Ciesielskiemu - Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień w Bydgoszczy za dotychczasową współpracę i wsparcie udzielane szkole. Delegacja uczniów przekazała Komendantowi w imieniu całej społeczności szkolnej pamiątkową fotografię wykonaną po uroczystości ślubowania i przysięgi klasy wojskowej ITL w dniu 14.10.br. Przekazaliśmy również na ręce ppłk. Ciesielskiego okolicznościowy adres od Dyrektor ZSP Pani Elżbiety Nowickiej, z okazji zbliżającego się Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej, które obchodzone jest w dniu 27 października.

Skierowane życzenia brzmiały nast.: „Z okazji Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej pragnę podziękować w imieniu społeczności szkolnej ZSP im. prof. E. Chroboczka w Szubinie i własnym wszystkim żołnierzom, pracownikom Resortu Obrony Narodowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bydgoszczy za pomoc, wsparcie i współpracę w obszarze realizacji zadań, związanych z procesem edukacyjnym klas wojskowych. Za pełną gotowość do realizacji wszelkich wspólnych działań w zakresie kształtowania postaw patriotyczno - obronnych uczniów i młodzieży naszej szkoły. Bardzo dziękuję i życzę Państwu wszystkiego najlepszego z realizowanej służby i zadań, łącznie z tą większą jeszcze satysfakcją finansową”. Po wspólnej fotografii, w dalszej kolejności wizyty kadetom zaprezentowano kancelarie służbową, w której Pan Siuda opowiedział m.in. o kwalifikacji wojskowej, powoływaniu do różnych form służby wojskowej oraz sposobie administrowania zasobami osobowymi w Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Na zakończenie uczniowie otrzymali gadżety związane ze służbą w Narodowych Siłach Rezerwy, tworzonych Wojskach Obrony Terytorialnej oraz w Wojsku Polskim. Naszej obecności w Komendzie towarzyszył nam także mjr Janusz Koźmiński - Szef Wydziału - Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień. Dziękujemy wszystkim naszym Opiekunom za miłe i otwarte przyjęcie.

Następnym punktem wyjazdu było Muzeum Wojsk Lądowych. Tam  przewodnik w sposób interesujący, wplatający nieznane nam ciekawostki zapoznał nas na początku pobytu z wystawą czasową poświęconą „Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Byliście żołnierzami szukającymi Ojczyzny”. Kolejnym etapem była stała wystawa pn. „Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali”. Prezentuje ona dzieje formacji wojsk lądowych na przestrzeni dziejów, od bitwy pod Cedynią aż do udziału – służby polskich żołnierzy w PKW w Iraku.

Składa się na nią m.in. umundurowanie, uzbrojenie, jak również wyposażenie rycerzy i żołnierzy oraz podstawowe informacje o prowadzonych bitwach i działaniach wojennych. Dla zwiedzających była to doskonała, momentami „żywa” lekcja historii ze znajomości polskiego oręża, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Przewodnik w przedostatnim etapie zwiedzania w budynku przekierował nas do Sali, gdzie w ostatnim dziale pn. „Nabytki – ciężki sprzęt” swoje miejsce znalazły najnowsze zdobycze Muzeum. Niektóre z nich znajdujące się w specjalnych skrzyniach nie były rozwijane z zabezpieczeń przed korozją. Nie ujrzały światła dziennego i nie były włączone do użytkowania przez żołnierzy. Ostatnim etapem było zwiedzenie prezentowanej wystawy sprzętowej na zewnątrz Muzeum.

Nieodzownym już elementem przy tego typu przedsięwzięciu było grupowe zdjęcie na tle imponującego czołgu T-72. Opiekę nad młodzieżą w czasie wycieczki sprawowali wychowawca klasy ITL P. Agnieszka Bubczyk oraz nauczyciel edukacji wojskowej mjr rez. Jarosław Odrobiński, który był organizatorem powyższego przedsięwzięcia.

Kolejnymi wyzwaniami czekającymi „pierwszaków” z Technikum Logistycznego będą jeszcze w październiku zajęcia, w ramach edukacji wojskowej z samoobrony i walki wręcz oraz w dniach 17-18.11.br. taktyczne dobowe zajęcia z bytowaniem na bazie szkoły, Internatu oraz strzelnicy Bractwa Strzeleckiego w Szubinie „Wesółka”. Rolę instruktorów pełnić będą nasi Partnerzy członkowie Związku Strzeleckiego Oddział w Bydgoszczy oraz szubińskiego Oddziału GWARD.

 

tekst: mjr rez. Jarosław Odrobiński

(ZSP Szubin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%