Zamknij

Logistyka sztuką poszukiwania rozwiązań

11:50, 10.11.2017 ZSP Szubin
Skomentuj

2 listopada 2017 roku grupa logistyków z klasy I i III technikum Zespołu Szkół Ponadgimanzjalnych z Szubina uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Kopalni Soli w Kłodawie, który odbył się w ramach projektu zajęć pozalekcyjnych "Logistyka sztuką poszukiwania rozwiązań" dofinansowanego przez Powiat Nakielski.

Bus, poruszał się trasą najlepszą ze względu na warunki drogowe. Czas jazdy kierowcy nie przekroczył 2 godzin i 15 minut. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy przywitani przez zespół przewodników, którzy przekazali najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa i sposobu poruszania się po podziemnej trasie.

Kilka faktów z historii miejsca zaskoczyło młodych logistyków. W Kłodawie znajdują się złoża wysokogatunkowej soli. Jej wartość przemysłowa, lecznicza, a tym bardziej spożywcza jest niepodważalna. Skały solne o uroczych lekko różowych barwach stanowią niepowtarzalne zjawiska. Trasa jaką przemieszczała się grupa znajduje się 600 m pod powierzchnią ziemi. Wydobycie odbywa się na niższym poziomie 750m. Przewodnicy odpowiadając na pytania młodzieży poinformowali że planowane jest rozpoczęcie wydobycia na poziomie 830m. Nie jest to zapewne koniec zwiększania głębokości wydobycia, bo złoża sięgają blisko 9 kilometrów w głąb ziemi. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg.

Przejście wyrobiskami korytarzowymi do wyeksploatowanych komór solnych pobudza wyobraźnię. Mieliśmy również możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego oraz poznać sposób wydobycia soli i eksploatacji złóż. Przewodnik poinformował nas, że największym zagrożeniem w każdej kopalni soli jest woda. Nie ma zagrożenia katastrofą górniczą, bowiem pierwsze poziomy wydobycia są w bezpiecznej odległości od powierzchni ziemi. Największa katastrofa górnicza miała miejsce w miejscowości Wapno z nocy z 4 na 5 sierpnia 1977 roku.

Przebywając na terenie Kopalni mieliśmy okazję zaobserwować proces obsługi ruchu towarowego.

Górnicy z Kopalni Soli w Kłodawie obchodzą swoje święto z wszystkimi górnikami 4 grudnia.

(ZSP Szubin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%