Zamknij

Dobowe szkolenie taktyczne uczniów kadetów klasy wojskowej

15:02, 24.11.2017 ZSP Szubin
Skomentuj

W dniach 17-18.11.2017 r. uczniowie w mundurach z klasy wojskowej I TL z ZSP im. prof. E. Chroboczka w Szubinie, uczestniczyli na bazie szkoły (Internatu) oraz strzelnicy Bractwa Strzeleckiego w Szubinie w swoim pierwszym dobowym szkoleniu taktycznym. Bazę noclegową oraz żywieniową stanowił Internat ZSP. Rozpoczęto je w piątek po zajęciach programowych w szkole o godz. 14.00 apelem ewidencyjnym, sprawdzeniem wyposażenia uczniów kadetów pod kątem bytowania w warunkach zbliżonych do szkolenia poligonowego oraz obiadem. Zakończenie zajęć wraz z ich podsumowaniem i omówieniem odbyło w sobotę po obiedzie o godz. 13.15. Na podstawie realizowanej podstawy programowej z edukacji wojskowej Komendant Oddziału Związku Strzeleckiego Bydgoszcz st. kompanijny ZS Jacek Gralak wraz z nauczycielem w/w przedmiotu mjr. rez. Jarosławem Odrobińskim oraz ppor. rez. Piotrem Rulińskim (Strzelcem bydgoskiego Oddziału, który kierował Instruktorami - Strzelcami biorącymi udział w szkoleniu) opracowali plan zajęć wzorowany na porządku dnia w Jednostce Wojskowej, który obejmował m.in. bloki zajęć z nast. zagadnień, w piątek: po obiedzie pod nadzorem mjr. w st. spocz. Witolda Błasiaka odbyła się musztra indywidualna i zespołowa, następnie szkolenie strzeleckie – teoria (podział broni, podstawowe informacje o budowie broni, pocisku, zasadach celowania i strzelania, torze pocisku, postawach strzeleckich).

Po części teoretycznej przystąpiono do praktycznej tj. strzelania z broni sportowej pneumatycznej na strzelnicy szkolnej Szkolnego Klubu Sportowego „KALIBER”. Ten ważny punkt szkoleniowy realizował st. strz. ZS Leszek Jaśkowiak, jednocześnie Kierownik szubińskiego Oddziału Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Sportowo Kolekcjonerskiego GWARD, wspierał go mjr Błasiak. Najlepsze trafienia w tej konkurencji uzyskali kadeci: Zuzanna Manikowska, Magdalena Tomaszewska, Karol Szczepaniak i Dominik Kujawa. Przedsięwzięcie to wspierane było przez uczniów kpr. kadetów klasy IITL Arsena Pałamarczuka i Mateusza Mazurka – jednocześnie członków Strzelców nakielskiego Oddziału ZS „Józefa Piłsudskiego”, którzy na placu za szkołą przekazywali młodszym Kolegom wiedzę praktyczną z zakresu podstawowego taktyki: patrolowanie, obserwacja, zasadzka, rajd. Dodatkowym punktem nauczania przed kolacją był wykład połączony z prezentacją Strzelca Dariusza Piotrowskiego pt. „Psychologia pola walki” i „Zespół stresu pourazowego, zaburzenie stresowe pourazowe (ang. posttraumatic stress disorder, PTSD”). Po kolacji uczniów przejęła Pani Dorota Adamczewska – nauczycielka w-f w szkole, gdzie na sali gimnastycznej w ponad 2-godzinnych zajęciach „pierwszaki” zostali poddani na kilku torach nie lada wysiłkowi fizyczno-sprawnościowemu.

Kolejnym zagadnieniem już późną porą była prezentacja i teoria dotycząca szkolenia MEDYCZNEGO (pierwsza pomoc i TCCC - szkolenie z zakresu ratownictwa taktycznego ang. Tactical Combat Casualty Care) przygotowana przez członkinię ZS Paulinę Krumrey. Kolejny Strzelec Michał Szczęśniak zaprezentował podstawowe informacje dot. survivalu (budowa i zabezpieczenie bazy głównej i wypadowej, organizacja pożywienia i SERE ang. Survival, Evasion, Resistance, Escape – przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka). Po tych wrażeniach popołudniowo-wieczornych dopiero o godz. 00.30 po toalecie wieczornej ogłoszono Capstrzyk. W sobotę rano o 6.00 ogłoszono pobudkę, po niej na Orliku odbył się poranny rozruch fizyczny pod kierunkiem Pani Adamczewskiej. Następnie śniadanie, apel poranny i wymarsz na „Wesółkę” na strzelnicę szubińskiego Bractwa Strzeleckiego. Na terenie strzelnicy, w warunkach porannego chłodnego, orzeźwiającego powietrza zajęcia przeprowadzono w czterech punktach nauczania. Pierwszy obejmował: STRZELECTWO teorię - prowadzący członek ZS Bartosz Trojan (budowa i działanie broni palnej, czynności łączne do strzelania z broni sportowej bocznego zapłonu, strzelanie z broni sportowej bocznego zapłonu, budowa sieci wybuchowych, budowa i obsługa granatów). W drugim punkcie szkoleni zostali zapoznani z ŁĄCZNOŚCIĄ – prowadzący członek ZS Dariusz Piotrowski (przewodową, radiową, przepisami prowadzenia korespondencji radiowej przez techniczne środki łączności, podstawami komunikacji oraz praktycznym nawiązywaniem łączności radiowej). Kolejny punkt nauczania obejmował TAKTYKĘ - prowadzący Strzelcy Patryk Fanslau, Paulina Krumrey, Michał Szczęśniak i Maciej Racięcki (rodzaje walki, marsz ubezpieczony, zerwanie kontaktu, proces dowodzenia, komunikacja, elementy TCCC - ocena stanu rannego – MARCHE, ewakuacja rannego z pola walki).

W czwartym punkcie, w zasadzie głównym tego dnia przeprowadzono STRZELANIE z kbks. Było to pierwsze dla wszystkich uczniów w mundurach strzelanie z tego typu broni, tym samym mogli oni przełożyć zdobytą teorię na praktykę. Trening prowadzili: Leszek Jaśkowiak, mjr w st. spocz. Błasiak i mjr rez. Odrobiński, jako wspierający Arsen Pałamarczuk. Uzyskane wyniki należy uznać za poprawne, przy tych trudnych warunkach atmosferycznych nie wszyscy szkoleni sprostali zasadom celowania i przyjmowaniu właściwej postawy strzeleckiej. Po powrocie w kolumnie marszowej do Internatu oczekiwał na nas obiad, smacznie przyrządzony przez Personel stołówki, podobnie jak i pozostałe posiłki. Po obiedzie odbyło się zakończenie zajęć, ich omówienia dokonali mjr rez. Odrobiński – organizator i koordynator całego przedsięwzięcia oraz w imieniu Komendanta Oddziału ppor. rez. Piotr Ruliński. Była to również okazja do podziękowania wszystkim Instruktorom ZS, w imieniu Dyrektor ZSP oraz własnym za ich trud i wkład w to szkolenie, poświęcony czas wolny oraz udostępniony ich osobisty sprzęt i wyposażenie włącznie z bronią, które było niezbędne do przekazania tej wiedzy młodzieży w mundurach. Za co otrzymali od „pierwszaków” serdeczne brawa.

Szkolenie to było już kolejnym przedsięwzięciem, które wynika z podpisanych porozumień o współpracy pomiędzy szkołą a ZS Oddział w Bydgoszczy oraz Bractwem Strzeleckim w Szubinie. Bez zaangażowania i wsparcia Strzelców z Bydgoszczy oraz udostępnienia strzelnicy Bractwa wraz ze sprzętem zajęcia te były by nie możliwe do realizacji. Celem zajęć było poszerzenie programu podstawy programowej realizowanego przedmiotu, tym samym wzbogacenie przez uczniów-kadetów wiedzy z zakresu edukacji wojskowej, oraz nabycie dodatkowych umiejętności praktycznych, takich jak: taktyka, strzelanie, współdziałanie w drużynie (zespole) w terenie, łączność, radzenie sobie poza domem. Tym samym była możliwość wykorzystania i pogłębienia zdobytej podczas zajęć w szkole wiedzy teoretycznej i umiejętności. Dobowy wspólny pobyt razem całej klasy miał na celu wyzwolenie u młodzieży twórczej i kreatywnej postawy, takiej jak odpowiedzialności za powierzone zadania, umiejętności działania w grupie rówieśniczej i respektowania norm grupowych oraz przestrzegania poleceń, pełnienie służby dyżurnej w warunkach nocnych, odporność na zmęczenie, stres itp.

W imieniu Dyrektor ZSP w Szubinie Pani Elżbiety Nowickiej i wszystkich uczestników szkolenia uczniów klasy wojskowej ITL, składam serdeczne podziękowania na ręce: Komendanta Oddziału ZS Bydgoszcz st. komp. Jacka Gralaka wszystkim Strzelcom (w tym kierownikowi strzelań st. strz. ZS Leszkowi Jaśkowiakowi), Prezesa Bractwa Strzeleckiego w Szubinie Pana Andrzeja Kokocińskiego, mjr. w st. spocz. Witolda Błasiaka, Pani Doroty Adamczewskiej, Personelowi Internatu i Stołówki, Komendanta OSP- Jednostki Ratowniczo Specjalnej w Kowalewku Krzysztofa Napieralskiego, Rodzicom, pozostałym Osobom odpowiedzialnym za zabezpieczenie tego szkolenia oraz Ludziom dobrej woli
i Przyjaciołom szkoły za pomoc i udzielone wsparcie, dziękuję.

mjr rez. Jarosław Odrobiński

(ZSP Szubin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%