Zamknij

Ciekawe spotkanie z mieszkańcem Turu, Panem Ryszardem Popławskim

11:30, 11.05.2018 SP Tur Aktualizacja: 12:54, 11.05.2018
Skomentuj
reo

„Pytasz się synu, gdzie jest i jaka?”
Moja mała ojczyzna… Moje miejsce na ziemi.
Piękna lekcja o historii pisanej mąką, szkłem i żelazem.

Każdy ma swoją Małą Ojczyznę – miejsce, gdzie się urodził, gdzie wychował… Każda Mała Ojczyzna ma swoją historię, którą warto znać. Niezwykle interesujące są w tym celu rozmowy z mieszkańcami, którzy mogą nam takie informacje przekazać.

I dlatego w ramach lekcji patriotycznych na lekcji języka polskiego uczniowie klasy IVa pod przewodnictwem specjalnego gościa, mieszkańca Turu – Pana Ryszarda Popławskiego zdobywali wiedzę na temat swojej Małej Ojczyzny. Poznali historię miejscowości, w której mieszkają i na co dzień się uczą.

Były informacje o młynach, hucie szkła, szklarni, cegielni czy fabryce serów. Podczas odkrywania kolejnych kart historii Turu uczniowie dowiedzieli się m.in.: o tym, że miejscowość ta miała trzykrotnie prawa miejskie, jednak miasto nigdy tu nie powstało. Pojawiły się także zaskakujące wiadomości, jak ta, że dawniej Tur to Ruda/Rudy. Zagadkowa nazwa wiązała się prawdopodobnie z wytopem żelaza, które miało tu miejsce ok. XIXw

.

A wszystkie te informacje Nasz Gość urozmaicał rycinami przedstawiającymi interesujące pod względem historycznym, przyrodniczym i krajobrazowym miejsca Naszej Małej Ojczyzny.

Pan Ryszard przybliżył nam historię Turu, opowiedział o ciekawych miejscach, budynkach, a także o realizowanych przedsięwzięciach, które miały na celu poprawę warunków życia mieszkańcom. Przypomniał czasy odległe. Podzielił się swoimi wspomnieniami. To wyjątkowe spotkanie niewątpliwie uatrakcyjniło zajęcia.

 

Lekcja była niezwykła. Rozbudziła ciekawość i zainspirowała.
BARDZO DZIĘKUJEMY!

Z niecierpliwością czekamy na dalsze spotkania w Naszej Szkole.

UCZNIOWIE KL. IV a oraz M. Badzińska


 

(SP Tur)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%