Zamknij

Inaczej o Niepodległej

13:00, 15.10.2018 MP/MZS Aktualizacja: 15:30, 15.10.2018
Skomentuj

Wydarzenia sprzed stu lat maja charakter wyjątkowy. Stulecie odzyskania niepodległości jest pretekstem dla zbudowania trwałej narracji o wartościach obecnych w całej historii Polski. Świętowanie rocznic nie może ograniczać się tylko do wspomnień i martyrologii.

Stąd pomysł na wycieczkę do miejsc związanych z historią II Rzeczpospolitej – Portu w Gdyni, gdzie uczniowie mogli poznać dorobek II Rzeczpospolitej, mogli zdobywać wiedzę poprzez "żywą" lekcję historii. Znajomość Ojczyzny, jej historii i kultury to nie tylko wiedza książkowa, ale przede wszystkim znajomość miejsc pamięci narodowej.

Na trasie wycieczki było Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu - Port w Gdyni - ORP Błyskawica - Muzeum Emigracji. Osobiste spotkania z zabytkami, miejscami, które były świadkami niezwykłych i istotnych zdarzeń, wzmocni świadomość narodową wśród uczniów oraz szacunek dla Ojczyzny i Polaków, którzy tworzyli historię kraju.

Pielęgnowanie obyczajów i tradycji, także przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom na temat naszej historii to bezcenne wartości, które przypominają mieszkańcom o tożsamości kulturowej, bez której trudno wyobrazić sobie przyszłość.

Wycieczka była pierwszym zadaniem zrealizowanym z projektu MEN "Godność, Wolność, Niepodległość" w której udział wzięli uczniowie klas VIIa, VIIb, uczniowie koła historycznego z klasy gimnazjalnej IIIb Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szubinie. Autorką i koordynatorem projektu jest Marlena Posadzy. 

Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021

(MP/MZS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%