Zamknij

Budżet Powiatu Nakielskiego uchwalony

23:24, 27.12.2017 Zbigniew Kubisz
Skomentuj

27 grudnia 2017 roku w sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski odbyła się XXXVI sesja Rady Powiatu Nakielskiego, której przewodniczył Radosław Mrugowski. Porządek obrad rozszerzono o dwa dodatkowe punkty: określenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2017 i zmieniającą uchwałę w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek dodatków do wynagrodzenia nauczycieli oraz szczegółowych warunków przyznawania tych dodatków, szczegółowych warunków obliczenia i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, wysokość i warunki wypłacania nagród, a także wysokość, warunki przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego. Po sprawozdaniu z działalności międzysesyjnej Zarządu Powiatu Nakielskiego przedstawionego przez starostę Tomasza Miłowskiego, przyjęto "Raport z wykonania Programu ochrony środowiska dla powiatu nakielskiego za okres 2015-2016". Głównym punktem dzisiejszych obrad było uchwalenie wieloletniej prognozy finansowej powiatu nakielskiego na lata 2018-2034 i uchwalenie budżetu na 2018 roku. Opinię składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy przez skarbnika Piotra Chdzyńskiego. W dyskusji nad projektem budżetu głos zabrali: Ignacy Pogodziński, Tadeusz Sobol, Jarosław Warmke (Klub SLD Lewica Razem), Karolina Domżała-Kaczmarek, Ryszard Bagnerowski, Tomasz Miłowski (Klub PSL). Radni Klubu Lewicy wspomnieli o opiniach RIO, która opiniując projekt uchwały budżetowej Powiatu Nakielskiego na 2018 rok i o możliwości sfinansowania planowanego deficytu budżetowego w projekcie uchwały budżetowej zawarła m.in. stwierdzenie: "Skład Orzekający podkreśla, że w roku 2019 relacja określająca limit obsługi zadłużenia zgodnie z art. 243 ustawy jest na granicy spełnienia. Dopuszczalny wskaźnik spłaty zadłużenia dla tego roku wynosi bowiem 5,31%, przy wskaźniku planowanej spłaty wynoszącym 4,51%. Zachowanie powyższej relacji warunkuje możliwość uchwalenia budżetów w kolejnych latach. W związku z powyższym, o ile budżet będzie realizowany w zakładanych wielkościach przy zachowaniu wysokiej dyscypliny, aby nie dopuścić do naruszenia art. 243 ustawy."

Ponadto radni Ignacy Pogodziński i Tadeusz Sobol wskazywali na brak środków na modernizację parkingu na terenie Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie, o którym wspominają od początku kadencji. Ponadto radny Sobol zawnioskował o przekazanie 250.000 zł jako współfinansowanie budowy parkingu przy nakielskim szpitalu wspólnie z Gminą Nakło nad Notecią, która to zadanie będzie realizowała w 2018 roku. Zaproponował, aby na ten cel przeznaczyć środki ujęte w projekcie budżetu na modernizacje ulic gminnych w Mroczy. Podczas ogłoszonej przerwy spotkał się Zarząd Powiatu Nakielskiego jednogłośnie nie wyraził zgodę na proponowane przesunięcie, a starosta Tomasz Miłowski w imieniu Zarządu zapewnił, że w I półroczu 2018 roku będą poszukiwać środków finansowych na ten cel. Mając na uwadze wniosek radnego, który wskazywał źródło sfinansowania budowy parkingu, przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego poddał wniosek pod głosowanie. Siedmiu radnych było za wnioskiem, a 14 przeciw. 

Projekt budżetu bez zmian poddano pod głosowanie. Za przyjęciem budżetu było 17 radnych, a 4 się wstrzymało. W dalszej części radni przyjęli plany pracy: Rady Powiatu Nakielskiego na 2018 rok i plany pracy komisji. Przyjęto ponadto: "Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej dla Powiatu Nakielskiego na lata 2018-2020" oraz podjęto uchwały ws.: zmieniającej uchwałę Nr XXVII/220/2017 Rady Powiatu Nakielskiego z dnia 22 lutego 2017 r. ws. podziału środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej dla Powiatu Nakielskiego na rok 2017; dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz placówek niepublicznych prowadzonych na terenie powiatu nakielskiego; ws. wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów w przypadku odstąpienia od wykonania dyspozycji usunięcia pojazdu obowiązujących w 2018 roku; ws. określenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2017.

Interpelacje i zapytania złożyli: Jarosław Warmke ws. przygotowania informacji o dotacjach przydzielonych organizacjom pozarządowym poza konkursami oraz ws. weryfikacji gruntów nieuregulowanych prawnie. Radna Beata Danielewska-Szymczak wnioskowała o wystąpienie do Zarządu Dróg Wojewódzkich ws. wykonania przejścia dla pieszych na drodze wojewódzkiej w miejscowości Smolniki. Odpowiedzi na interpelacje udzielili: Tomasz Miłowski - starosta i Adam Dryl - dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Ponadto głos podczas sesji zabrali: Anna Maćkowska - sprawa dodatkowych środków finansowych w 2019 roku w wysokości 378.329,73 zł na budowę Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku - Zbigniew Sabaciński - ws. przyszłorocznych obchodów 35 lecia  Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie; Adam Tchórzewski - o przedstawianiu raz na kwartał informacji na temat sytuacji Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie.
 

(Zbigniew Kubisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%