Zamknij

Pałuczaczki na Wyspie Młyńskiej podczas Jarmarku Świętojańskiego w Bydgoszczy

10:15, 19.06.2018 PS 2 Szubin Aktualizacja: 12:45, 19.06.2018
Skomentuj

Taniec to ulubiona forma ekspresji dziecięcej. Przedszkolaki najchętniej tańczą prosty taniec, którego układ i krok jest im już znany. Ważne jest, aby taniec umożliwiał dzieciom przeżycie radości, zadowolenia i satysfakcji z własnej aktywności i ze współdziałania z partnerami przy tworzeniu wspólnego ruchu. 

Zajęcia muzyczne i taneczne posiadają wielkie znaczenie dla dziecka w wieku przedszkolnym, nie tylko kształcąc i wychowując, ale również dbając o zdrowie. Śpiewanie piosenek wpływa pozytywnie na prawidłowy rozwój klatki piersiowej oraz wiązadeł głosowych. Zajęcia ruchowe kształcą ogólną koordynację ruchową dziecka, oddziałując dodatnio na pracę narządów wewnętrznych (płuc, serca) oraz na układ nerwowy. Poprzez przyswajanie piosenek lub zapamiętywanie kolejności ruchów w zabawie lub tańcu, dziecko uczy się myślenia i koncentracji uwagi.

Zajęcia wokalno - taneczne budzą chęć pokonywania trudności i umożliwiają uaktywnienie dzieci wykazujących bierną postawę w działaniu a dzieciom nadruchliwym stworzenie możliwości intensywnego ruchu podczas tańców. Konieczność zapamiętania poszczególnych zmian zachodzących w układach tanecznych zmuszają do uwagi, szybkiej orientacji, decyzji, uczą przestrzegać ładu i porządku, podporządkować się umownym zasadom, wyrabiają pozytywne cechy charakteru, kształcą wrażliwość estetyczną. Poznając piękno sztuki ludowej (taniec, śpiew gwarowy, muzyka, folklor) rozwijają w sobie poczucie własnej tożsamości i przynależności do konkretnego miejsca oraz poznają tradycje i wartości kulturowe regionu Pałuk.

Dzieci w ludowym zespole wokalno – tanecznym Pałuczaczki z radością tańczą i śpiewają gwarowo, pokazując swoje zdolności, umiejętności przed publicznością w środowisku lokalnym i poza jego obszarem. Chętnie poznają bogactwo języka gwarowego. Nabyte w przedszkolu umiejętności wokalno – taneczne dzieci zaprezentowały podczas kolejnego Jarmarku Świętojańskiego w niedzielę 10 czerwca 2018 roku. Na zaproszenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, dzieci wystąpiły na scenie na Wyspie Młyńskiej, prezentując krótki repertuar piosenki i tańca praprapradziadków, dla których niegdyś to była potoczna mowa: "Posłała mnie matka", "Kukowka", "Siwy kóń", "Szubin nad Gąsawką".

Dzieciom towarzyszyli rodzice, którzy bardzo chętnie i czynnie angażują się w realizację kulturowego przedsięwzięcia. Cieszy fakt, że Pałuczaczki mogą poznawać świat od momentu życia dziecka w rodzinie, w grupie rówieśniczej, środowisku lokalnym do włączenia się w krąg wartości i tradycji wspólnoty regionalnej, a szczególnie pokochania tego co najbliższe dziecku - miasta, regionu, ojczyzny.

(PS 2 Szubin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%