Zamknij

Zapalili znicze w miejscach Pamięci Narodowej na terenie Szubina

13:15, 29.10.2018 | MZS
REKLAMA
Skomentuj

27 października 2018 r. zapaliliśmy znicze w miejscach Pamięci Narodowej na terenie Szubina. Akcja ta miała na celu uczczenie pamięci regionalnych bohaterów, których mordowano za to, że byli Polakami, patriotami, ludźmi aktywnymi społecznie.

Szlak pamięci rozpoczęliśmy przy tablicy na Muzeum Ziemi Szubińskiej gdzie oddaliśmy hołd poległym w Powstaniu Wielkopolskim potem przeszliśmy pod tablicę na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 oddając hołd pomordowanym nauczycielom w pierwszych dniach II wojny światowej. Kolejnym miejscem naszej zadumy było przywołanie pamięci o bohaterach przy pomniku na Placu Kościelnym po czym udaliśmy się pod tablicę zamordowanego przez hitlerowców Mateusza Kalki. 

Dalej nasz szlak pamięci prowadził pod tablicę na Urzędzie Miasta i Gminy Szubin - do pomnika przy Zakładzie Poprawczym - do pomnika w lasku przy ulicy Kcyńskiej i stamtąd udaliśmy się na cmentarz przy ulicy Nakielskiej i tam zapaliliśmy światełko pamięci Powstańcom Wielkopolskim, kustoszowi Muzeum Ziemi Szubińskiej Zenonowi Erdmannowi, pierwszemu dyrektorowi Zakładu Poprawczego Janowi Warszawskiemu, pomordowanym w czasie II wojny światowej, i pomordowanym na Wschodzie. 

W naszej akcji udział wzięła młodzież z koła historyczno - regionalnego ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz młodzież z  Zakładu Poprawczego z wychowawcą Arkadiuszem Siuchnińskim. 

Historię miejsc Pamięci Narodowej i bohaterów przybliżyła nam Kamila Czechowska- dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej. Akcja znicz była kolejnym zadaniem sfinansowanym z projektu MEN "Godność, wolność, niepodległość". Autor i koordynator projektu Marlena Posadzy.

(MZS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone