Zamknij

Szubin w latach 1919-1939 - wystawa w Muzeum

16:00, 07.06.2019 | MZS
REKLAMA
Skomentuj

W czwartek, 6 czerwca o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbył się wernisaż wystawy pt. Dwadzieścia lat wolności. Szubin w latach 1919-1939. "Wystawa ukazuje życie w Szubinie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Szubin, po odzyskaniu wolności w wyniku zwycięskiego powstania wielkopolskiego w początkach 1919 r., rozpoczął pracę nad odbudową wszystkich sfer życia.

Echa tamtych dni, ślady ludzi i wydarzeń można odnaleźć w zbiorach muzeum. Wystawa jest bogato ilustrowana i skupia się na życiu społecznym miasteczka" - powiedziała otwierająca wystawę dyrektor muzeum Kamila Czechowska. W spotkaniu wzięli udział między innymi: przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska, burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, radny Rady Powiatu Nakielskiego Marek Kornalewicz, radni Rady Miejskiej - Hanna Adamczewska i Roman Danielewski, członkowie Rady Muzealnej reprezentowanej na wernisażu przez Benignę Olszewską, Elżbietę Donarską, Piotra Kmiecia i oraz prezesi organizacji społecznych Marlena Posadzy i Mirosław Rzeszowski.

Wernisaż uświetnił wykład prof. Zdzisława Biegańskiego pt. Społeczeństwo Szubina w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Prelegent w interesujący sposób przybliżył zebranym najważniejsze zagadnienia dotyczące omawianego okresu. Przytaczał fakty z działalności organizacji i władz miasteczka, które wywoływały żywą reakcję publiczności. Jak podkreślił prof. Biegański w latach 1919-1939 w Szubinie działało około 70 różnych organizacji. Wykład jest pierwszym z cyklu poprzedzającego wydanie nowej monografii miasta. 

Wystawa odbywa się w ramach Dni Szubina i jest też częścią projektu pn. MIASTO - LUDZIE -WOLNOŚĆ, w ramach którego 18 muzeów z całego województwa pomiędzy 15 czerwca a 15 września tworzyć będzie kujawsko-pomorski muzealny szlak kulturowy. Zachęcamy do odbywania podróży i odkrywania ciekawych, czasem mało znanych, a nierzadko wyjątkowych miejsc naszego regionu. 

Projektem MIASTO - LUDZIE - WOLNOŚĆ muzealne środowisko województwa kujawsko-pomorskiego włącza się w ogólnopolskie obchody 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

(MZS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone