Zamknij
REKLAMA

Pomnik świadectwem historii [FILM]

16:43, 30.12.2018 | tekst: Robert Rynarzewski
REKLAMA
Skomentuj

To było istotne zwycięstwo dla losów powstania wielkopolskiego. W lutym 1919 roku w Zamościu powstańcy zdobyli niemiecki pociąg pancerny, który był ważną bronią niemieckich wojsk. Po prawie 100 latach od tych wydarzeń, przy Pomniku Walk i Męczeństwa Powstańców Wielkopolskich w Zamościu, upamiętniono walczących bohaterów. Na uroczystości licznie przybyli mieszkańcy, władze lokalne z Szubina i Starostwa Powiatowego w Nakle n/Notecią, delegacje lokalnych organizacji, sołtysi, potomkowie walczących powstańców. Uroczystości zorganizowane przez stowarzyszenie "Nasz Zamość" poprowadził Robert Rynarzewski. Pod pomnikiem złożono wieńce, wiązani i znicze. Za poległych odmówiono modlitwę, którą poprowadził ks. Roman Michalski. Dokonał również aktu poświęcenia odsłoniętych dwóch tablic pamiątkowych. Wstęgę i tym samym odsłonięcia tablic dokonali wspólnie starosta nakielski Tadeusz Sobol wraz z burmistrzem Szubina Mariuszem Piotrkowskim.

Po zakończeniu uroczystości przy pomniku wspólnie na pieszo, grupa uczestników udała się na drugą część obchodów do świetlicy wiejskiej w Zamościu, aby wysłuchać lekcji historii o Zamościu, o Powstaniu Wielkopolskim. Prelekcję wygłosił historyk, radny Rady Miejskiej w Szubinie pan Piotr Adamczewski. Na miejscu uczestników poczęstowano krówkami owiniętymi  w opis okolicznościowy oraz rozdano pamiątkowe pocztówki.

[WIDEO]229[/WIDEO]

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w powstanie tego dzieła. Moje szczególne podziękowania kieruję do Piotra Adamczewskiego i Andrzeja Sobkowskiego, którzy swoim dużym zaangażowaniem i pomysłami przyczynił się do powstania treści umieszczonych na tablicach. Dziękuję wykonawcy tablic tj. p. Jarosławowi Skrzypczakowi oraz koleżankom i kolegom ze stowarzyszenia a także wszystkim, którzy w jakiejkolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania uroczystości.

To nie koniec działań stowarzyszenia "Nasz Zamość" związanych z pomnikiem. Planujemy kolejne przedsięwzięcia uświetnienia tego miejsca i tamtych wydarzeń. Pomnik powstał 50 lat temu a teren wokół 30 lat temu i naszym zdaniem wymaga napraw, odświeżenia a i może nowych elementów, które świadczyłyby o naszym patriotyzmie i pamięci o poległych powstańcach, którzy oddali swoje życie za naszą wolność.

Tablice zostały dofinansowane ze środków starostwa powiatowego w Nakle n/Notecią w ramach realizacji projektu pn. „Pomnik świadectwem historii”.

(tekst: Robert Rynarzewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone