Zamknij

Szubińscy harcerze pobrali symboliczne próbki ziemi.....

14:30, 04.10.2018 13 Grunwaldzka Drużyna Harcerska Wilcza Wataha/13 Grunwaldzka Gromada Zuchowa Ogniste Pióra Aktualizacja: 15:21, 04.10.2018
Skomentuj

7 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Feniks” im. Bohaterów Powstania Wielkopolskiego udała się do lasku przy ul. Kcyńskiej, gdzie znajduje się pomnik ofiar zbrodni hitlerowskiej, na którym znajduje się treść: MIEJSCE UŚWIĘCONE MĘCZEŃSKĄ KRWIĄ POLAKÓW ROZSTRZELANYCH PRZEZ HITLEROWCÓW. WRZESIEŃ - PAŹDZIERNIK 1939 r. Przy uroczystej oprawie zostały pobrane próbki ziemi.

13 Grunwaldzka Drużyna Harcerska Wilcza Wataha oraz 13 Grunwaldzka Gromada Zuchowa Ogniste Pióra dokonały pobrania próbki przy Urzędzie Miejskim, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca zamordowanie dwóch mężczyzn. Przy ich zwłokach Niemcy umieścili napis: “Rozstrzelany według prawa wojennego”. Zwłoki, przykryte workiem, jeszcze długo leżały na ulicy.

Następnie drużyny udały się pod budynek Sądu. Tam znajduje się tablica upamiętniająca zamordowanych w tym miejscu, a dokładnie na placu przed budynkiem sądu i na podwórzu dawnej Miejskiej Rady Narodowej oraz na ulicach miasta poprzez Niemców kilkunastu obywateli Szubina. Na tablicy możemy przeczytać: „TU ZOSTALI ZAMORDOWANI PRZEZ HITLEROWCÓW W DNIU 18 WRZEŚNIA 1939 R. CI, KTÓRYCH JEDYNYM PRZEWINIENIEM BYŁO TO, ŻE BYLI POLAKAMI".

Ziemia ze wszystkich miejsc masowych rozstrzeliwań i masowych pochówków w naszym regionie oraz województwie pomorskim będzie wmurowana w Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który zostanie odsłonięty 6 października przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu.

Jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy.

Mieszkańców polskich wsi i miast wyciągano w nocy siłą z ich domów i zabierano do rozmaitych więzień i aresztów. Pytani przez Polaków, jakim prawem to robią, członkowie Selbstschutzu twierdzili, że czynią to „w imieniu Führera” (im Namen des Führers). Nauczycielom nakazywano zgłaszać się do miejscowych urzędów po nowy przydział pracy lub na szkolenie, następnie ich zamykano. Polaków zatrzymywano na ulicach, dworcach, w miejscach pracy. W miastach powiatowych organizowano jeden centralny ośrodek przetrzymywania internowanych. Niekiedy areszty okazywały się zbyt małe, by pomieścić wszystkich więźniów. W takich wypadkach tworzono obóz przejściowy. Przyszłe ofiary gromadzono najczęściej w budynkach starych fabryk, piwnicach byłych gmachów szkolnych, celach na posterunkach policji. W Szubinie ludzi doprowadzano do Państwowego Młodzieżowego Zakładu Poprawczego.

Większość ofiar II wojny światowej nie zginęła w obozach koncentracyjnych czy w wyniku działań zbrojnych, tylko została rozstrzelana w dołach śmierci. Z obozów zatrzymań i aresztów Polaków wywożono do miejsc kaźni. Były to żwirownie i rozległe doliny i leśne parowy, rowy przeciwartyleryjskie i okopy strzeleckie pozostawione przez Wojsko Polskie. Miejscami straceń były również cmentarze żydowskie tak jak miało to miejsce w lasku kcyńskim w Szubinie.

źródło:IPN. Muzeum Ziemi Szubińskiej

(13 Grunwaldzka Drużyna Harcerska Wilcza Wataha/13 Grunwaldzka Gromada Zuchowa Ogniste Pióra)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%