Zamknij

Ukazał się drugi tomik poezji Marcina Pełki "Uśmiech ciszy"

Maciej RejmentMaciej Rejment 14:21, 10.01.2019 MR Aktualizacja: 15:51, 10.01.2019
Skomentuj

W roku bieżącym nakładem Wydawnictwa ASPEKTSPRESS ukazał się drugi tomik poezji Marcina Pełki, noszący tytuł "Uśmiech ciszy". Stanowi on wybór poezji z lat 2012-2018. Poprzedni tomik nosił tytuł "martwe morze" (Wydanie I - 2016, Wydanie II - 2018) i zawierał przegląd wierszy z lat 2012-2016. W pierwszym tomiku autor postawił na różnorodność formy i treści, zaś drugi jest już nieco bardziej melancholijny i kontemplatywny. Po raz kolejny Pełka prezentuje nam nieco ponad czterdzieści wierszy, w których porusza tematykę egzystencjalną, komentuje świat i wydarzenia, jakie się w nim odgrywają.

Cytując notę biograficzną z okładki tomiku: Autor jest Szubiniakiem z urodzenia i z zamiłowania, a także doktorem nauk humanistycznych. Wydaje książki naukowe i okazyjnie bywa filozofującym pseudopoetą, lub poetyzującym pseudofilozofem. Podziela opinię niezależnej krytyki (kolegów od piwa), zdaniem której tworzy zupełnie nowy i oryginalny nurt poezji polskiej, zwany „banalizmem”, w którym za pomocą rymów częstochowskich dokonuje aktów „emocjonalnego ekshibicjonizmu”. Uśmiech ciszy jest jego drugim tomikiem, stanowiącym niejako kontynuację martwego morza (2016). Skargi, pretensje i zażalenia przyjmuje autor pod numerem telefonu 886 21 64 55.

Tomik Szubiniaka po raz kolejny został objęty Patronatami Szubińskiego Domu Kultury, Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie oraz Honorowym Patronatem Burmistrza Szubina. Można go wypożyczyć w Szubińskiej Bibliotece, Bibliotece LO Szubin, a także nabyć własny egzemplarz w Muzeum i w SzDK. 

Autor jest trzykrotnym laureatem Konkursu "Pegaz na Krajnie i Pałukach" (edycje: 2016, 2017 i 2018) w dziedzinie poezji, na stałe współpracuje z kwartalnikiem Aspekty Filozoficzno - Prozatorskie, gdzie publikuje artykuły, eseje, recenzje i wiersze. Okazyjnie prowadzi zajęcia na UMK w Toruniu i APS w Warszawie, a na co dzień pracuje w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu.
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%