Zamknij
REKLAMA

To była koszmarna noc. Dziś mijają 2 lata po nawałnicy

10:49, 12.08.2019 | MR/P.Koniec
REKLAMA
Skomentuj

Wieczór i noc z 11 na 12 sierpnia 2017 roku zmieniła rzeczywistość na Pałukach, Kujawach i Pomorzu. Przez wiele tygodni wszyscy na terenie gminy Szubin usuwali skutki nawałnicy, które odczuwamy do dzisiejszego dnia. 

Burza wielokomórkowa typu bow echo to zjawisko pogodowe, którego doświadczyliśmy 2 lata temu w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku. Wiatr wiejący z prędkością ponad 100 km/h, silne opady deszczu oraz gwałtowna burza wywołały wiele zniszczeń w naszym regionie.

Minęły 2 lata od tragicznej w skutkach nocy, która zapewne pozostanie w pamięciach mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. To właśnie w tych województwach odnotowano największe straty materialne. Najgwałtowniejsza burza, przechodząca przez Dolny Śląsk, Wielkopolskę, Kujawy po Pomorze Gdańskie i Warmię dotknęła niszczycielsko szczególnie woj. kujawsko-pomorskie (powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, żniński, tucholski) oraz pomorskie (powiaty: chojnicki, bytowski, kościerski). To co wydarzyło się tej nocy jest nie do opisania. Nawałnica przechodząca przez Polskę, zabrała wielu rodzinom domy, cały dobytek życia, a co najgorsze odebrała życie sześciu osobom. Wśród zabitych były dwie młode dziewczyny, które tej nocy brały udział w obozie w Suszku k. Rytla. W Polsce łącznie 62 osoby zostały ranne, w tym 23 strażaków, którzy dzielnie walczyli ze skutkami nawałnicy, ryzykując własnym życiem.

Na podstawie danych zgromadzonych przez Lasy Państwowe zniszczone zostały 44 tysiące hektary lasu – można zatem powiedzieć, że doświadczyliśmy największej katastrofy w dziejach polskiego leśnictwa. Prace na terenach lasu nadal trwają. Skutki sierpniowej nawałnicy będą widoczne przez najbliższe lata w polskich lasach, ponieważ proces odtworzenia upraw leśnych będzie bardzo pracochłonny i wymagał czasu. Według danych statystycznych podanych na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w wyniku przechodzących burz przez Polskę na początku sierpnia 2017 r. w działaniach ratowniczych było zaangażowanych łącznie 21 749 pojazdów pożarniczych, oraz 93 755 strażaków zarówno Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Poniżej prezentujemy fotogalerię zawierającą zdjęcia wykonane o poranku 12 sierpnia 2017 roku. na terenie gminy Szubin.

Fotogaleria 1

 

Fotogaleria 2

(MR/P.Koniec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone