Zamknij
REKLAMA

Pałuckie drogi do niepodległości

10:12, 22.01.2018 | RBP
Skomentuj
REKLAMA

Odzyskanie niepodległości przez Polskę to był proces trwający od wyzwolenia Cieszyna 28 października 1918 roku do zakończenia trzeciego Powstania Śląskiego 7 lipca w 1921 r. Ważna rolę w tym dziele odegrali nasi przodkowie – Powstańcy Wielkopolscy. We wtorek, 16 stycznia 2018 r.w czytelni głównej Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie odbyła się kolejna edycja cyklu prelekcji pt.: "Pałuckie drogi do niepodległości".

W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie. Młodzież miała okazję poznać nie znane szerzej wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim i wyzwoleniem dawnego powiatu szubińskiego w styczniu 1919 roku. Uczniowie zrozumieli czym rożni się pojęcie państwa od pojęcia ojczyzna. Poznali też sześć ważnych przyczyn wybuchu zwycięskiego powstania. Młodzież pozyskała informacje o ówczesnej sytuacji demograficznej regionu, wynikającej z wielonarodowościowego składu ludności na ziemiach powiatu szubińskiego, a także o rozbieżnych interesach wśród polaków i różnych strategiach prowadzenia kampanii na froncie północnym Powstania.

Prowadzący starł się uświadomić uczniom, że w tamtym czasie Ziemię Szubińską wyzwalali krewni, sąsiedzi, młodzież. Ludzie pchani do czynu miłością ojczyzny. - Sami dla siebie Polacy wywalczyli wolność na tych terenach. Winni jesteśmy bohaterom Powstania pamięć i szacunek – stwierdził Rzeszowski dodając, że to nie przypadek iż i dzisiaj nazwiska powstańców brzmią znajomo jak m.in: Siuchniński, Dypczyński, Bembnista, Patenkiewicz, Cielecki, Kalka, Cerkaski, Bratkowski,Thilmann, Kwasek, Formanowicz, Krieger, Śledzikowski i wielu innych. To potomkowie tych ludzi walczyli na Pałukach o wolność.

Prelekcji towarzyszyła projekcja filmu paradokumentalnego o Powstaniu. Jedynym w historii Polski zwycięskim zrywie zbrojnym naszego narodu. Pomysłodawcą i realizatorem prelekcji był Mirosław Rzeszowski dyrektor RBP. Spotkanie powtórzono 17 stycznia dla uczniów Szkoły podstawowej w Kowalewie.

 

(RBP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz