Zamknij
REKLAMA

Spotkania upamiętniające żołnierza Amii Krajowej Juliana Błażkow

11:00, 18.09.2018 | tekst: Marzena Mierzwińska / foto: MZS
REKLAMA
Skomentuj

13 września 2018 w Muzeum Ziemi Szubińskiej Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Szubinie zorganizował spotkania upamiętniające żołnierza Amii Krajowej Juliana Błażkow.

W ramach XX Dni Kultury Chrześcijańskiej młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz szubińscy seniorzy mieli możliwość poznać życie żołnierza AK zdegradowanego za czasów stalinowskich i zrehabilitowanego po roku 1989. Z ust wnuka Marcina Błażkow, szubinianie poznali historię przedwojennego urzędnika. Żołnierza AK w okresie 1943-44 działającego na terenie województwa tarnopolskiego (obecnie Ukraina). Wcielonego do Wojska Polskiego w 1944 roku. Skazanego na 7 lat pozbawienia wolności m.in. na podstawie własnoręcznie dokonanych notatek.

Dzięki cytowanym autentycznym zapiskom, odnalezionym w bydgoskiej Delegaturze IPN, wyłonił się obraz Polaka rzuconego w wir trudnej sytuacji geopolitycznej. Patrioty wierzącego w tradycję narodu polskiego, człowieka stawiającego pytania o Katyń i Wołyń; żołnierza AK, który pomimo zdecydowanego oporu wobec polityki sowietów był zachęcany przez zwierzchników do legitymizacji nowego ustroju - systemu komunistycznego. 

Julian Błażkow nie przyjąwszy funkcji oficera politycznego został niesłusznie osądzony i osadzony. Przez 18 miesięcy przebywał w stalinowskich aresztach. Został zrehabilitowany po zmianach ustrojowych, po 1989 roku. Jak sam zapisał w dzienniku, zawsze wierzył w Polskę niepodległą.

 

(tekst: Marzena Mierzwińska / foto: MZS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone