Zamknij

Zmarł Andrzej Wichłacz, Radny Rady Seniorów Gminy Szubin

12:34, 19.11.2020 UM Szubin Aktualizacja: 18:17, 20.11.2020
Skomentuj

 

Andrzej Wichłacz – pro memoria

19 listopada 2020 po długotrwałej chorobie odszedł od nas szubinian Andrzej Wichłacz. Mąż, ojciec, dziadek, przyjaciel, działacz społeczny.

Andrzej Wichłacz urodził się 11 sierpnia 1949 r. w Szubinie, jako syn Franciszka i Stanisławy zd. Boruch. Był rodowitym szubinianinem i wnukiem powstańca wielkopolskiego – Józefa Borucha, dlatego w jego rodzinie żywe były tradycje związane z tym zrywem niepodległościowym. Był aktywnym członkiem komitetu odbudowy Pomnika Mogiły Powstańców Wielkopolskich w Szubinie. Tradycje powstańcze do dzisiaj pielęgnuje jego wnuczka Zofia Drzewiecka.

W roku 1973 zawarł związek małżeński z Gabrielą, zd. Guth. Małżonkowie doczekali się jedynej córki Małgorzaty. Andrzej Wichłacz całe swoje życie zawodowe przepracował w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Szubinie i Komunalnym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy.

Od 1979 r. był działaczem opozycyjnym, od 1980 r. działał w Wolnych Związkach Zawodowych,
w czasie strajków w sierpniu 1980 r. współpracował z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym
w Bydgoszczy i zakładał wspólnie z kolegami taki sam komitet w Szubinie. MKS w Szubinie swoim zasięgiem rozszerzył się wtedy na cały były powiat szubiński. Po rejestracji NSZZ „Solidarność” MKS przekształcił się
w Międzyzakładowy Komitet Założycielski, którego założycielami były dwa największe zakłady na terenie gminy Szubin: Zakłady Rowerowe „Romet” i POM. Andrzejowi Wichłaczowi powierzono obowiązki przewodniczącego MKZ w Szubinie. Podczas wydarzeń marcowych w Bydgoszczy (1981r.) jako przedstawiciel MKZ brał udział w rozmowach i decyzjach podejmowanych przez NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego oraz podczas zjazdu Komisji Krajowej NSZZ na terenie byłego ZNTK. W stanie wojennym nie zrezygnował z działalności
i współpracując z ks. Janem Kątnym oraz innymi opozycjonistami, założył Duszpasterstwo Ludzi Pracy, którego celem było udzielanie pomocy materialnej rodzinom internowanych działaczy „Solidarności”. W wolnej Polsce kontynuował działalność w NSZZ „Solidarność”, był przez cztery kadencje przewodniczącym komisji rewizyjnej oraz delegatem na walny „Zjazd Delegatów przy KK sekcji Ciepłowniczej”. Za „Wierność ideałom Solidarności” otrzymał w 2017 roku „Medal Solidarności. Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego”. Był człowiekiem niezwykle skromnym, po uroczystości w Muzeum Ziemi Szubińskiej powiedział: „ To odznaczenie, to nie jest dla mnie samego. Uważam, że zasłużyli sobie ci wszyscy, którzy przeszli ciemną noc stanu wojennego”. 

Andrzej Wichłacz brał czynny udział w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym gminy Szubin. Przez wiele lat grał i śpiewał w zespołach muzycznych „Karat” i „Apachy”. Zawsze uśmiechnięty, radosny, dzielił się swoim talentem z członkami zespołów i publicznością. Był radnym Rady Seniorów Gminy Szubin w kadencji 2015 – 2019. Był także członkiem Platformy Obywatelskiej oraz współzałożycielem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Wspólna Gmina Szubin. Od wielu lat przewodniczył działaczom stowarzyszenia przy organizacji Dnia Flagi RP;  dzięki niemu obchody 2 maja w Szubinie urosły do rangi powiatowej i otrzymywały wsparcie Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Organizował wycieczki członków stowarzyszenia i sympatyków WGSz do Warszawy, Gdańska i Wrocławia, planował następne,  do Olsztyna, Wilna … śmiertelna i długotrwała choroba … przerwała życie i społeczną aktywność.

Andrzej Wichłacz był dla najbliższych dobrym mężem, ojcem i ukochanym dziadkiem. Dla przyjaciół i znajomych solidnym, uczciwym partnerem i niezawodnym wsparciem. Bardzo będzie nam Go brakowało…

Z wyrazami wdzięczności dla przyjaciela i współczucia dla rodziny

Artur Michalak

(UM Szubin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%