Zamknij

Cięcia pielęgnacyjne i sanitarne na terenie leśnym przy ul. Leśnej w Szubinie

20:47, 26.02.2019 tekst: UM Szubin Aktualizacja: 10:45, 27.02.2019
Skomentuj

W dniach 11-12 sierpnia 2017 r. przez teren gminy Szubin przeszła nawałnica, która spowodowała znaczne uszkodzenia w lasach. Zgodnie z decyzją z dnia  13 listopada 2018 r. znak: WWŚ. 6164.4.101.2018 Starosta Nakielski nakazał właścicielowi lasu, czyli Gminie Szubin uporządkować zniszczone przez nawałnicę powierzchnie leśne w lasach gminnych w miejscowościach Ciężkowo, Królikowo, Szubin i Wolwark.

Obecny stan lasów na przedmiotowych terenach obejmujących powierzchnię 4,39 ha powoduje zagrożenie bezpieczeństwa publicznego oraz zagrożenie pożarowe.

Gmina Szubin złożyła w dniu 6 listopada 2018 r. oświadczenie o gotowości uprzątnięcia lasów tj. dokonania zrębów zupełnych z przyczyn sanitarnych.

Teren leśny położony przy ul. Leśnej działka nr 289 w Szubinie będący własnością Gminy Szubin po przeprowadzeniu oględzin drzewostanów (w tym sanitarnego stanu lasu) przez przedstawiciela Starosty Nakielskiego został wskazany w inwentaryzacji jako las uszkodzony w wyniku nawałnicy. Na w/w terenie pojawiły się wiatrołomy oraz wiatrowały, które należało uprzątnąć, gdyż stanowiły zagrożenie. W związku z powyższym na przedmiotowym terenie leśnym przeprowadzone zostaną jedynie cięcia pielęgnacyjne i sanitarne wskazane w zadaniach z zakresu gospodarki leśnej. Wszelkie przeprowadzona prace z zakresu gospodarki leśnej zostały wskazane w Uproszczonym Planie Urządzania Lasu Gmina Szubin, który został sporządzony przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią na okres od 01.01.2015 do 31.12.2024 r. 

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 13 ust 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2129) właściciele lasów są obowiązani do trwałego utrzymywania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania, a w szczególności do:

  1. zachowania w lasach roślinności leśnej (upraw leśnych) oraz naturalnych bagien i torfowisk;
  2. ponownego wprowadzania roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu;
  3. pielęgnowania i ochrony lasu, w tym również ochrony przeciwpożarowej;
  4. przebudowy drzewostanu, który nie zapewnia osiągnięcia celów gospodarki leśnej, zawartych w planie urządzenia lasu, uproszczonym planie urządzenia lasu lub decyzji, o której mowa w art. 19 ust. 3;
  5. racjonalnego użytkowania lasu w sposób trwale zapewniający optymalną realizację wszystkich jego funkcji przez:
  • pozyskiwanie drewna w granicach nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu,
  • pozyskiwanie surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochronę runa leśnego.

W związku z powyższym na właścicielu lasu ciąży obowiązek prowadzenia gospodarki leśnej polegającej na działalności leśnej w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymania i powiększania zasobów i upraw leśnych, pozyskiwania drewna.

Ponadto na w/w terenach leśnych prowadzone parce, powinny zmierzać do ukształtowania struktury lasów i ich wykorzystania w sposób i tempie zapewniającym trwałe zachowanie ich bogactwa biologicznego, wysokiej produkcyjności oraz potencjału regeneracyjnego, żywotności i zdolności do wypełniania, teraz i w przyszłości, wszystkich ważnych ochronnych, gospodarczych i socjalnych funkcji na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym, bez szkody dla innych ekosystemów.

(tekst: UM Szubin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%