Zamknij

Jak dobrać oczyszczacz powietrza do powierzchni domu?

09:30, 07.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:30, 07.04.2021

Abyśmy byli w pełni usatysfakcjonowani z użytkowania oczyszczacza powietrza, musimy go dobrać w taki sposób, by jego specyfikacja techniczna odpowiadała naszym potrzebom. Jednym z ważniejszych czynników, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę w trakcie wyboru, jest powierzchnia domu.

Skuteczność działania oczyszczacza nie bez powodu kojarzy się z filtrami. Jest to pierwsze, co przeanalizujemy. Jednak nie tylko one mają wpływ na poziom skuteczności. Nawet jeśli oczyszczacz ma doskonałe filtry, a nie korzysta się z niego zgodnie z jego przeznaczeniem, filtracja nie będzie w pełni efektywna.

Co z tą wydajnością?

Parametr, na jaki musimy spojrzeć, to wydajność. Podana jest w metrach kwadratowych i oznacza, że urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniu o takiej wielkości. Zanim więc wybierzemy konkretny model, musimy określić, gdzie dokładnie postawimy oczyszczacz, a następnie musimy wymierzyć pomieszczenie. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że kupimy to, co sprawdzi się najlepiej.

Na tym nie koniec. Liczy się także to, jak pomieszczenie jest wysokie. Do obliczania skuteczności przyjmuje się, że ściana ma wysokość 2,5 m. Jeżeli nasze mieszkanie jest wysokie, bo na przykład mieszkamy w kamienicy, powinniśmy zdecydować się na oczyszczacz zaprojektowany do większych wnętrz, niż by to wynikało z wielkości naszego pomieszczenia.

Jeden czy kilka oczyszczaczy?

To jedno z pytań, jakie sobie zadaje przed zakupem wiele osób. Jeżeli ktoś ma duże mieszkanie lub dom, zastanawia się, czy kupić jedno urządzenie o dużej wydajności, czy jednak lepiej postawić na kilka mniejszych. I tutaj musimy wyjaśnić, że istotny jest nie tylko model oczyszczacza, ale również to, gdzie go postawimy. Przy założeniu, że mamy mieszkanie 50 m2, z dwoma pokojami, to wydawałoby się, że wystarczy jedno urządzenie o wydajności na 60 m2. Niekoniecznie tak jest. Oczyszczacz postawimy w jednym pomieszczeniu, a od pozostałych będą go odgradzać ściany i meble. Taka filtracja nie będzie efektywna.

Jednoczesne oczyszczanie powietrza w całym domu nie jest więc takie oczywiste, ale nie jesteśmy bez wyjścia. W takiej sytuacji mamy do wyboru dwa rozwiązania. Albo kupujemy jeden oczyszczacz i stawiamy go w pomieszczeniu, w którym akurat przebywamy, albo decydujemy się na kilka urządzeń o mniejszej mocy i stawiamy je w kilku miejscach bez konieczności przenoszenia z jednego pokoju do drugiego.

Liczy się miejsce ustawienia oczyszczacza

Decydując się na zakup oczyszczacza, każdy chce, by sprawdzał się jak najlepiej. Załóżmy, że wybraliśmy model idealny do naszego pomieszczenia, ale to nadal nie daje gwarancji całkowitej eliminacji zanieczyszczeń. Ważne jest to, w jakim miejscu postawimy nasze urządzenie. Aby dobrze zasysać powietrze, nie może być zasłonięty żadnymi meblami. Tak samo nie stawiajmy go za drzwiami albo we wnęce. Im bardziej odsłonięte urządzenie, tym lepiej. Strzałem w kolano byłoby także umieszczanie sprzętu koło okna albo przy drzwiach na korytarz. W tym przypadku zasysane jest nie powietrze z pomieszczenia, ale powietrze z dworu lub z korytarza.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://zdrovi.pl/produkt/ideal-ap-60-pro/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%