Zamknij

Outsourcing IT – czy i kiedy warto się na niego zdecydować?

15:27, 13.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:31, 13.01.2022

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma wydatkami; w tym również związanymi z zatrudnieniem specjalistów w zakresie IT. Kwestia wsparcia informatycznego jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Czy można jednak zoptymalizować nakłady finansowe firmy właśnie w tej sferze? Odpowiedzią jest zatrudnienie zewnętrznej firmy, czyli outsourcing IT. Opowiemy o nim szerzej w poniższym artykule.

Outsourcing IT

Na początek warto wyjaśnić, na czym polega outsourcing IT. Jest to po prostu obsługa informatyczna, świadczona przedsiębiorstwu przez firmę zewnętrzną. Może to być zarówno pełna obsługa, jak i tylko część konkretnych zadań. Wszystko zależy od zlecającego. Współpraca z firmą świadczącą usługi IT jest bardzo elastyczna i zapewnia nieograniczony dostęp do wykwalifikowanych specjalistów w tym zakresie – bez konieczności zatrudniania ich w firmie i ponoszenia związanych z tym kosztów. Warto jednak wiedzieć, że wiele firm „udostępnia” przedsiębiorstwu swoich pracowników na przykład na czas realizacji jakiegoś ważnego projektu, podczas którego niezbędne jest stałe wsparcie wykwalifikowanej kadry. Nazywa się to outsourcingiem pracowniczym.

Czy warto zdecydować się na outsourcing usług IT?

Czy warto zdecydować się na outsourcing specjalistów IT? Za tym rozwiązaniem przemawia wiele logicznych argumentów. Przede wszystkim – optymalizacja kosztów. Zlecenie usług outsourcingu IT zewnętrznej firmie jest zdecydowanie tańsze aniżeli budowanie kadry od podstaw, zatrudnianie nowych pracowników oraz szkolenie ich. Ponadto wiele firm potrzebuje okazjonalnego wsparcia czy też czuwania nad bezpieczeństwem infrastruktury informatycznej. Nieopłacalne jest wówczas zatrudnianie specjalistów na stałe. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z obsługi informatycznej wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Jednocześnie przedsiębiorca ma nieograniczony dostęp do najnowocześniejszych technologii, jakie oferuje outsourcing informatyczny. Zewnętrzne usługi informatyczne to także wykwalifikowani specjaliści w swojej dziedzinie. Infrastruktura informatyczna twojej firmy znajduje się więc w dobrych rękach, a ty nie musisz się niczym martwić.

Optymalnie dopasowane usługi outsourcingu

Firma outsourcingowa dopasowuje swoją ofertę do potrzeb i zadań w twojej firmie. Firma zewnętrzna to doskonałe rozwiązanie głównie dla średnich i małych firm, gdzie optymalizacja kosztów jest bardzo ważna. Niemniej duże przedsiębiorstwa również coraz chętniej sięgają po takie rozwiązania informatyczne, bez potrzeby zatrudniania kadry informatyków. Decydując się na współpracę z firmą outsourcingową, można liczyć na stałe wsparcie, szybkie reagowanie na usterki czy awarie – z racji tego, że firma prowadzi monitoring IT. Ze wsparcia firmy można korzystać w sposób, który będzie odpowiadał na potrzeby przedsiębiorstwa.

Co wchodzi w zakres usług outsourcingu IT?

W zakres usług wchodzi między innymi tworzenie i rozbudowa systemów informatycznych, helpdesk IT, backup danych, usuwanie wirusów, reinstalacja systemów. Jak zatem widać – obowiązków i zadań związanych z obsługą informatyczną firmy jest mnóstwo. Decydując się na firmę zewnętrzną, zyskujemy pewność, że wszelkie te obowiązki będą wypełnione w sposób profesjonalny, zgodnie z najnowszą wiedzą z tej dziedziny. W tego typu firmach zatrudniani są najlepsi specjaliści, którzy nieustannie poszerzają swoją wiedzę i biorą udział w licznych szkoleniach (co często jest niemożliwe, kiedy przedsiębiorca samodzielnie zatrudnia pracownika). Można również pozyskać odpowiednich pracowników, którzy wesprą czasowo firmę podczas realizacji konkretnego projektu.

Podsumowując; usługi outsourcingu IT to świetny sposób na zapewnienie firmie bezpieczeństwa i efektywności w zakresie IT przy jednoczesnym obniżeniu związanych z tym kosztów. Podczas omawiania warunków współpracy z zewnętrzną firmą informatyczną udaje się wypracować model, który okazuje się optymalnym rozwiązaniem dla firmy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%