Zamknij

5 rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem samochodem na wakacje

00:00, 30.01.2022 | materiał partnera

Przed rozpoczęciem sezonu urlopowego warto dowiedzieć się jak zorganizować udaną wycieczkę samochodową na własną rękę. Podróż samochodowa z pewnością jest dużo bardziej wymagająca, ale nie musi być uciążliwa czy niewygodna, jeżeli się do niej należycie przygotujesz. Samochód to przecież wolność, jakiej samolot czy pociąg nie są w stanie zaoferować. Zapewnia Ci mobilność, znacznie zwiększone możliwości bagażowe, oraz możliwość zwiedzania w drodze do celu podróży. Co warto wiedzieć przed wyjazdem samochodem na wakacje? Sprawdźmy.

1# Zadbaj o stan techniczny auta 

Przed podróżą upewnij się, że posiadasz odpowiedni poziom płynów eksploatacyjnych (olej, płyn hamulcowy, płyn w spryskiwaczach). Sprawdź także ciśnienie w oponach, biorąc pod uwagę dodatkowe obciążenie wakacyjnymi pakunkami. Pamiętaj także, by zabrać ze sobą zapasową oponę lub koło oraz zestaw do wymiany w razie przebitej opony. Resztę warto zostawić profesjonalistom, możesz podjechać do okolicznego warsztatu i poprosić o przegląd przed wielką wyprawą. 

2# Zainwestuj w dobry assistance

Zanim ruszysz w drogę, rozważ pakiet assistance krótkoterminowy, w ramach którego będzie możliwe na przykład holowanie zepsutego auta do Polski. Oczywiście jeżeli już posiadasz taką polisę, być może wystarczy tylko rozszerzyć jej zakres. Jeżeli jednak nie pomyślałeś o tym wcześniej, nic straconego, ubezpieczenie assistance możesz dokupić w każdej chwili. Podczas wybierania tego rodzaju polisy, koniecznie zwróć uwagę na jej zakres (czy obejmuje pomoc w lokalizacji, do której się wybierasz?) oraz rodzaj świadczeń. Ciekawą opcją jest również gwarancja pokrycia kosztów dalekiej podróży (biletów lub wynajmu auta), dzięki której awaria samochodu nie popsuje ci urlopowych planów.

3# Wyrób kartę EKUZ

Wyruszając samochodem na wakacje do innego kraju Unii Europejskiej lub EFTA, Polacy mają możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w takim samym zakresie jak obywatele państwa, które odwiedzają. Kiedy więc nie chcesz płacić za te usługi medyczne, przed wyjazdem musisz sobie wyrobić kartę EKUZ. Pozytywną wiadomością jest fakt, że karta ta jest wydawana bezproblemowo w placówce NFZ. Może ją wyrobić każdy, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. 

4# Pamiętaj o ubezpieczeniu

Warto wiedzieć, że polskie OC jest ważne na terenie Unii. Jeżeli jednak planujesz pojechać do kraju, który nie jest członkiem UE, będzie Ci potrzebna tak zwana zielona karta. Większość ubezpieczycieli oferuje ją gratis do wykupionego OC, wystarczy się skontaktować z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz musiał kupić zieloną kartę na granicy, co może Cię słono kosztować. Zielona karta będzie Ci potrzebna między innymi na terenie: Albanii, Macedonii, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Turcji oraz Ukrainy.

5# Starannie zaplanuj podróż

Zaopatrz się w nawigację, która znacznie przyspieszy i ułatwi Twoja podróż. Zabierz ze sobą także papierową mapę na wypadek gdybyś stracił zasięg sieci. Przydatnym może się okazać zaplanowanie, gdzie będziesz tankować lub zatrzymywać się na dłuższe postoje. W internecie można teraz znaleźć szczegółowe informacje dot. stacji paliw oraz restauracji i barów działających w ich okolicy. 

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%