Zamknij

Jak często należy prać pościel?

15:02, 05.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:02, 05.05.2022

Nic nie przebije uczucia kładzenia się do łóżka, gdy masz ładną, czystą i świeżą pościel. Ale przy naszym zabieganym stylu życia czasami może być trudno znaleźć czas, aby dać sobie ten luksus. Z drugiej strony ważne jest regularne pranie pościeli, ale jak często należy to robić i czy istnieje dodatkowy sposób na zadbanie o higienę snu? Krótka odpowiedź brzmi, że to zależy. Na przykład prześcieradła należy prać częściej niż poduszki, kołdry czy ochraniacze lub nieprzemakalne podkłady na materac.

Niestety, sama Twoja pościel nie pozostaje długo czysta. Pomyśl tylko o brudzie, pocie, olejkach do ciała, komórkach skóry i roztoczach.

Jak często prać pościel?

Sposób i częstotliwość prania pościeli różni się dla każdej osoby i dla każdego rodzaju pościeli. Istnieje jednak kilka podstawowych ideałów, których należy się trzymać:

1. Zmieniaj pościel i prześcieradła co tydzień

Ponieważ czas może być problemem przy próbie co tygodniowej zmiany, upewnij się, że masz kilka zestawów pościeli . W ten sposób nie będziesz musiał czekać, aż ta którą zdjąłeś do prania wyschnie. Warto mieć także kilka sztuk prześcieradeł, najlepiej takich nieprzemakalnych które stanowić będą dodatkową barierę ochronną dla Twojego ochraniacza na materac.

Pościel należy prać w temperaturze co najmniej 60 °C. Pranie w niższych temperaturach być może usunie wszelkie zabrudzenia, ale nie zabije patogenów.

Dodatkowo przed wrzuceniem jej do pralki należy zawsze sprawdzić instrukcje dotyczące pielęgnacji na metce, ponieważ mogą istnieć środki ostrożności, na które należy uważać. W podobny sposób postępuj ze swoimi prześcieradłami, a także ochraniaczami na materac.

2. Pierz kołdry i poduszki przynajmniej dwa razy w roku

Kołdry należy prać co najmniej dwa razy w roku. Sprawdź jednak, czy kołdrę można prać w pralce i czy ma pojemność bębna pralki przed praniem kołdry w domu. Jeżeli nie, możesz ją wyczyścić w innym miejscu, jak pralnia samoobsługowa lub pralnia chemiczna. Innym czynnikiem jest jak najszybsze wysuszenie kołdry. Jest to szczególnie ważne, jeśli mają wypełnienie z naturalnego włókna, ponieważ zatrzymują wilgoć i mogą śmierdzieć, jeśli pozostaną wilgotne.

3. Pierz ochraniacze na materace i nieprzemakalne podkłady co dwa miesiące

Ochraniacze na materace pomagają przedłużyć żywotność materaca, dlatego też należy o nie dbać. Zaleca się pranie ochraniacza na materac co dwa miesiące. Chociaż może być konieczne częstsze mycie, jeśli wystąpi rozlanie lub jeśli pozwolisz zwierzętom na łóżku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%