Zamknij

Koszty uzyskania przychodu, podstawowe informacje

14:28, 20.11.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:28, 20.11.2018
Skomentuj

Koszty są nierozłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej, ale również zwykłego funkcjonowania w życiu. Ustawodawca zauważa różnicę pomiędzy przychodami i dochodami oraz konieczność ponoszenia niektórych kosztów. Nie wszystkie wydatki zrównuje jednak z kosztami, efektem czego podatnik, zarówno ten prowadzący działalność gospodarczą jak i pracujący w ramach umowy o pracę czy umowy zlecenia, może próbować zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe. Należy robić to jednak zgodnie z aktualnymi normami prawnymi.

Koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej

Z zasad ogólnych prawa podatkowego można jednak określić, że przedmiotem opodatkowania w zakresie podatku dochodowego, w przypadku osób fizycznych, jest dochód. Zgodnie z definicjami ustawowymi, dochód rozumiany jest jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, w danym roku podatkowym. Dlatego tak ważne jest określenie co może, a co nie może być kosztem uzyskania przychodu.

Jednym z kluczowych przepisów określających czym są koszty uzyskania przychodu, będzie art. 22 ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z nim, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania, albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ustawodawca przewidział określone wyjątki od tej zasady.

Koszty uzyskania przychodu w ramach pracy na umowie

Odnośnie pracy w ramach umowy o pracę, spółdzielczego stosunku pracy, tytułu służbowego oraz pracy nakładczej, ustawodawca wprowadził określone limity, które wskazują wprost kwotę miesięcznych kosztów uzyskania przychodu za rok podatkowy. Podzielono je na kategorie:

  1. W przypadku jednego stosunku służbowego koszty uzyskania przychodu wynoszą 111 złotych i 25 groszy miesięcznie, za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł;
  2. W przypadku więcej niż jednego stosunku służbowego maksymalnie łącznie do 2002 zł 05 groszy za rok podatkowy.

Dodatkowo ustawodawca zauważa, że niektórzy podatnicy muszą dojeżdżać do pracy z innych miejscowości, toteż obowiązują ich inne koszty uzyskania przychodu. W związku z tym dla podatników, których miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy poniesiono limity. Tutaj określono:

  1. W przypadku jednego stosunku służbowego koszty uzyskania przychodu wynoszą 139 złotych 06 groszy, za rok podatkowy nie więcej niż 1668 złotych i 72 grosze;
  2. W przypadku więcej niż jednego stosunku służbowego maksymalnie łącznie 2502 złote i 56 groszy za rok podatkowy.

Podsumowanie i rekomendacje

Koszty uzyskania przychodu mają konkretny wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych danego podmiotu – zarówno dla osób prowadzących działalność gospodarczą jak i pracujących w ramach stosunków służbowych, umów o pracę itp. Podatnicy mogą skorzystać z nich w celu obniżenia wysokości podatku. Dlatego bardzo ważne jest, aby prawidłowo wskazać ich wysokość oraz zakwalifikować wydatki do odpowiedniej grupy kosztów. Błędne obliczenia wpływają na wysokość zadeklarowanego i wpłaconego zobowiązania skarbowego. Nieprawidłowo dokonane operacje obliczeniowe, mogą powodować potencjalne pokrzywdzenie budżetu Państwa, a w związku z tym możliwe jest nałożenie na podatnika odpowiednich kar i negatywnych konsekwencji podatkowych i prawnych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%