Zamknij
REKLAMA

Jaki monitor najlepszy do pracy?

13:32, 29.04.2020 | materiały partnera

W przypadku komputerów niezwykle ważną rolę odgrywa wybór odpowiedniego monitora. W gruncie rzeczy ma on niebywale duże znaczenie w kwestii pracy i zapewnienia sobie odpowiednich, dogodnych i jak najlepszych warunków. Na jakie parametry należy więc zwrócić uwagę, jeśli chcemy zakupić odpowiedni monitor do pracy? Który okaże się być tym idealnym, doskonałym wyborem?

Wielkość i rozdzielczość ekranu - kwestia nadrzędna

Wydawać by się mogło, że im większy monitor, tym lepsza jakość pracy. Niekoniecznie jednak musi się to okazać dobrym rozwiązaniem. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki rodzaj pracy wykonujemy, bowiem zupełnie inny sprzęt potrzebny jest do biura, gdzie obsługujemy pocztę i tworzymy dokumenty, a inny będzie potrzebny dla kogoś, kto jest projektantem lub architektem i tworzy różnego rodzaju projekty. Duże znaczenie ma ilość miejsca, jaką mamy do wykorzystania w przypadku takiego monitora vobis.pl/komputery/monitory. Trzeba bowiem pamiętać, że musi on znajdować się nie bliżej, niż 50 cm od naszych oczu. Ekran powinniśmy ogarnąć wzrokiem, bez potrzeby poruszania głową w prawo i w lewo.

W przypadku rozdzielczości, istotne znaczenie ma na pewno to, jaka będzie uzyskana jakość obrazu. Można wybrać full HD, gdzie rozwiązanie takie sprawdza się przede wszystkim w pracy biurowej, ale również i przy oglądaniu filmów oraz gier. Inne rozwiązanie to QHD, które daje więcej możliwości i jeszcze lepszą szczegółowość obrazu. Trzecią z opcji jest 4K Ultra HD, który to daje najbardziej szczegółowy obraz.

Jaką matrycę do monitora wybrać?

Jeśli chcemy zakupić monitor, kolejnym, bardzo ważnym elementem jest sama matryca. Mamy do wyboru kilka ich rodzajów. Najczęściej stosowanymi są matryce TN, które stosowane są przy uniwersalnych monitorach. Matryca taka nie daje nam najwyższej jakości obrazu, ale w przypadku prostych spraw sprawdza się całkiem dobrze. Kolejną jest matryca IPS, która jest w stanie zagwarantować nam już zdecydowanie lepszą jakość obrazu. Jest ona w stanie bardzo dobrze odwzorować kolory, oprócz czarnego. Kolejna to matryca MVA i PVA. W ich przypadku jakość jest na pewno lepsza, niż w TN, ale gorsza niż w IPS. Największą ich zaletą jest na pewno to, że dają one wysoki kontrast, jak również i wysoką szczegółowość obrazu.

Kąt widzenia w monitorze

Choć dla laika ten aspekt wydaje się nie mieć absolutnie żadnego znaczenia, to dla osoby, która zna się na sprzętach komputerowych, ma to już duże znaczenie. Szerokie kąty widzenia to takie, które mają powyżej 170 stopni. W takim przypadku, nawet gdy ekran odchylony jest do tyłu lub gdy patrzeć będziemy na ekran z boku, jakość obrazu nie ulega pogorszeniu. Jeśli z kolei kąt widzenia wynosi poniżej 160 stopni, wówczas każde odchylenie czy spojrzenie w bok może powodować zmiany jasności kolorów, mniejszy kontrast czy też widoczne inne kolory. Wiadomo, że im ten kąt szerszy, tym na pewno jakość pracy automatycznie większa.

Czym jest czas reakcji plamki?

Niezwykle istotne znaczenie ma na pewno również i czas reakcji plamki, choć wielu ludzi zupełnie nie ma pojęcia, czym takie coś jest. A co to jest najprościej mówiąc? Inaczej to czas reakcji matrycy, który to podawany jest w milisekundach. Określa on między innymi to, ile czasu pojedynczy piksel potrzebuje, by doszło do jego zapalenia i zgaśnięcia. Działanie takie ma na celu określenie, jak ekran będzie w stanie poradzić sobie z dynamicznym obrazem. W przypadku, gdy wybieramy monitor do pracy, nie ma to tak naprawdę znaczenia, ale jeśli jednocześnie ma to być i sprzęt do gier czy filmów, odgrywa to już znaczącą rolę.

Odpowiednia jasność, rodzaj podświetlenia…

Na pewno jasność ekranu ma bardzo duże znaczenie. Podaje się ją w jednostkach cd/m2. Jeśli chcemy, aby nasz monitor zapewnił nam pełen komfort pracy, jasność powinna wynosić 140 cd/m2. Jeśli jednak na przykład monitor vobis.pl/monitor-24-cale ustawiony jest blisko okna lub w pomieszczeniu, w którym jest niezwykle jasno, wówczas parametr ten powinien wynosić około 300 cd/m2. W większości przypadków, diody LED podświetlają ekran krawędziowo i jest to tańsza opcja lub w pełni, gdzie diody umieszczone są bezpośrednio za matrycą.

Ergonomia pracy

Praca przy komputerze jest niezwykle wymagająca, zarówno dla naszego kręgosłupa, jak również dla naszych oczu, ogólnego samopoczucia. Źle dobrany komputer może zniszczyć nasz wzrok, może wpłynąć negatywnie na naszą postawę, może powodować bóle głowy, brak koncentracji, ciągłe zmęczenie. Jeśli chcemy postawić na komfort pracy każdego dnia, na pewno dobór odpowiedniego monitora odgrywa niezwykle ważną rolę, o jakiej należy pamiętać. Jeśli nie mamy fachowej wiedzy, na pewno warto pokusić się o pomoc doradcy, z którym na pewno wybierzemy najlepsze z możliwych rozwiązanie.

Podstawa jest znaleźć odpowiedni sklep, w którym będziemy mogli postawić na jak najlepsze rozwiązania, a więc szeroki wachlarz produktów, atrakcyjne ceny, a do tego fachową pomoc. Jeśli to wszystko otrzymamy, na pewno taki sklep spełni nasze oczekiwania w 100%. Grunt to wybrać monitor, który będzie najlepszym i najbardziej trafionym narzędziem pracy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop