Zamknij

Przytulnie i ciepło na gaz - czy to bezpieczne?

10:30, 21.08.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:31, 21.08.2020

Do ogrzewania gazowego z dziwnych powodów przylgnęła opinia systemu kosztownego w montażu, drogiego w eksploatacji, ale przede wszystkim stwarzającego poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. To wszystko bzdury – poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja przydomowa pozwala cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem ciepłego domu. Skąd więc te mity?

Normy i ich interpretacja

Instalacje przydomowe do ogrzewania domu gazem były od zawsze obwarowane pewnymi normami. Niby nic dziwnego, bo przecież jakieś normy regulują w zasadzie wszystkie układy grzewcze. Tylko że promotorzy kotłów węglowych wyolbrzymiali ten fakt, by stworzyć niekorzystną atmosferę wokół ogrzewania gazowego. Dziś jednak technologia instalacji przydomowych poszła tak daleko do przodu, że normy, choć oczywiście nadal obowiązują, nie nakładają żadnych znaczących ograniczeń w montażu czy eksploatacji takiej instalacji grzewczej. Pod wieloma względami wielkie zbiorniki na gaz przy domu mogą być nawet bezpieczniejsze niż samochodów na autogaz. Mit jednak udało się niestety utrwalić.

Czy ogrzewanie gazowe jest droższe?

To znów mit, który wyrósł z tendencyjnych porównań. Ktoś bowiem porównał sobie cenę tony fatalnej jakości muły sprzedawanego jako miał, z ceną gazu naprawdę wysokiej czystości. Zresztą nie wystarczyłoby samo porównanie wartości opałowych, ponieważ to nie uwzględnia sprawności kotłów. Te gazowe biją na głowę wszystkie inne technologie, więc mimo że istnieją paliwa wyżej energetyczne od gazu, to z nich nie odzyskuje się tak wiele ciepła, jak z niżej energetycznego gazu. Proste, ale przez wiele lat podawano wybiórcze dane, więc dziś wiele osób w ogóle się nad tym nie zastanawia, tylko powtarza, że gaz to drogie ogrzewanie, a węgiel tanie. Tak nie jest, a stosując nowoczesną instalację, choćby taką jak można kupić przez https://tezet.pl/oferta/ogrzewanie/instalacje-przydomowe/, można oszczędzić jeszcze więcej.

Jak ze sterowaniem?

Przydomowa instalacja nie działa jak zwykłe butle gazowe – uruchamiasz i już. Można w niej zastosować wiele rozwiązań technicznych, które pozwolą zminimalizować straty energii, a jednocześnie bardzo precyzyjnie dostosować parametry pracy całego układu. Można tu stosować termostaty w różnych punktach obiegu, z już samo użycie kotła dwufunkcyjnego jest rozwiązaniem, które pozwala tracić mniej niż przy rozdzielonym obiegu CWU i CO. Oczywiście możliwości będą zależały od charakterystyki instalacji grzewczej, jednak co do zasady nic nie stoi na przeszkodzie, aby bardzo precyzyjnie sterować pracą poszczególnych jej elementów. Dzięki temu można nie tylko oszczędzać pieniądze, ale przede wszystkim zadbać o to, aby wszędzie byłą utrzymana optymalna temperatura, choć w każdym z pomieszczeń oznaczało to inną jej wartość.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%