Zamknij

Remont konstrukcji i elementów betonowych

11:35, 18.02.2019 Materiał Partnera Aktualizacja: 11:35, 18.02.2019

Beton już od czasów starożytnych jest niezastąpionym i praktycznym materiałem budowlanym. Co warto o tym produkcie wiedzieć i dlaczego dobrze jest znać metody radzenia sobie z jego korozją oraz z uszkodzeniami?

Beton to chyba najpopularniejszy materiał budowlany w historii świata. Wynaleziono i doceniono jego właściwości w kwitnącej cywilizacji starożytnej Asyrii. Później w Europie spopularyzowali go specjaliści od sztuki niezwykłej zabudowy starożytnego Rzymu. Ówcześni rzymscy wykonawcy stosowali w jego składzie pucolanę, substancję pochodzącą z popiołów wulkanicznych. Okazała się ona idealną zaprawą. Pucolana świetnie i trwale wiązała wapno, nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

Współcześnie stosowana forma betonu powstaje w trakcie produkcyjnego procesu wiązania oraz stwardnienia zastosowanej w nim mieszanki. W jej składzie znajdziemy spoiwo (czyli cement), kruszywo (żwir, czy piasek), wodę oraz różnego rodzaju dodatki uszlachetniające. Występują obecnie w branży budowlanej różne, praktyczne rodzaje tego popularnego materiału budowlanego. Beton być więc samozagęszczalny, samopoziomujący, ze zbrojeniem rozproszonym, lekki, wodoszczelny, wysokowartościowy, czy też odporny na ścieranie.

Obok wielu ważnych zalet, produkt ten ma też jedną, ale za to potężną wadę. Beton stosunkowo często ulega korozji oraz mechanicznym uszkodzeniom. Czy można tym rzeczom przeciwdziałać? Niestety, użycie poprawiających betonu jakość dodatków niewiele zmienia. Nawet materiał budowlany o dobrej jakości i odporności może po pewnym czasie użytkowania ulec problemom strukturalnym.

Eksploatowana całymi latami solidna betonowa struktura może ulec korozji, o ile nie dojdzie wcześniej do jakiegoś uszkodzenia mechanicznego. W takiej sytuacji wręcz wskazane jest przeprowadzenie remontu. Naprawa betonu jest najlepszą gwarancją wydłużenia żywotności całego obiektu.

System dedykowany naprawie betonu i oferowany przez markę Weber to grupa testowanych w laboratorium i sprawdzanych na budowie innowacyjnych produktów. Służą one do specjalistycznego remontu całych konstrukcji lub wybranych elementów betonowych i żelbetowych. Produkty Webera pomogą naprawić beton nawet w sytuacji, gdy jest bardzo mocno zniszczony.

Typy zapraw Weber służące do naprawy betonu:

PCC - beton polimerowo-cementowy to specjalistyczne produkty do naprawy powierzchni obciążonych dynamicznie oraz konstrukcji żelbetowych, jak też konstrukcji betonowych;

PCCI - polimerowa zaprawa naprawcza służąca do remontu powierzchni poziomych, które są obciążone dynamicznie, a przy tym są też narażone na oddziałujące siły poziome i ścieranie;

PCCII - polimerowa zaprawa naprawcza służąca do napraw poziomych lub pionowych konstrukcji żelbetowych i betonowych, które nie są narażone na działanie sił poziomych lub na ścieranie;

PCCIII - polimerowa zaprawa naprawcza – zaprawa posiadająca w składzie zmniejszoną zawartość włókien i polimeru - do napraw konstrukcji żelbetowych lub betonowych oraz nie narażonych na działanie na nie sił poziomych lub na ścieranie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%