Zamknij

Bezprzewodowe słuchawki - rodzaje transmisji dźwięku

08:06, 17.03.2019 artykuł sponsorowany

Ostatnimi czasy biura obsługi, firmy telemarketingowe oraz call center, stawiają na specjalne zestawy słuchawkowe z mikrofonem. Wszystko po to, aby pracownik miał jak największą swobodę podczas prowadzenia rozmów telefonicznych. Nie jest tajemnicą, że okablowanie występujące często w słuchawkach może stanowić pewne ograniczenie, dlatego coraz chętniej sięga się po urządzenia o bezprzewodowej transmisji dźwięku.

Tak naprawdę, bezprzewodowe słuchawki nie są też rozwiązaniem, które jest pozbawione jakichkolwiek wad. Jest to chociażby konieczność pracy na akumulatorze, czyli wymóg rutynowego ładowania bądź wymiany baterii oraz nieco gorsza jakość transmitowanego dźwięku, niżeli w przypadku słuchawek przewodowych. Jednak dokonując odpowiedniej selekcji, biorąc pod uwagę konkretne parametry i posiłkując się opiniami, jesteśmy w stanie wybrać taki model słuchawek, który świetnie poradzi sobie z wyeliminowaniem wyżej wymienionych problemów.

Rodzaj transmisji dźwięku

Na samym początku warto rozważyć jaka technologia łączności słuchawek z urządzeniem będzie odpowiednia dla panujących warunków pracy. Wszystkie metody transmisji nie mogą być wrzucone do jednego worka, ponieważ przy każdej z nich można wymienić wady oraz zalety.

Transmisja Bluetooth

Bluetooth to technologia, która w przypadku słuchawek bezprzewodowych do telefonu, wykorzystywana jest najczęściej. Praca takich urządzeń odbywa się na bazie drugiej klasy nadawczej. Zasięg jaki może być gwarantowany, wynosi około 10 metrów. Wymagane jest jednak, aby przez sprzęty był obsługiwany protokół Bluetooth A2DP. W tym wypadku, łączenie słuchawek odbywa się w bardzo prosty sposób, a dodatkowo prawie wszystkie smartfony czy też laptopy są w stanie obsłużyć urządzenia tego typu. Jedynie w przypadku komputerów stacjonarnych, może być wymagany specjalny adapter. Samo parowanie sprzętów ze sobą nie stanowi najczęściej żadnego problemu, a przy kolejnych łączeniach, powinny się już rozpoznawać na stałe. Jako, że sama komunikacja odbywa się na zasadzie konwersji, może dochodzić do pewnego obniżenia się jakości dźwięku. Jest to główna wada tego rozwiązania.

Transmisja Wi-Fi

Jeżeli chodzi o łączność za pomocą Wi-Fi, nie jest ona najpopularniejsza, natomiast w związku z tym, że niesie za sobą sporo zalet, zdobywa coraz więcej zwolenników. Jak łatwo się domyślić, bazą jest połączenie z Internetem. Z tej technologii mogą korzystać bezprzewodowe słuchawki do telefonu, ale też standardowe zestawy słuchawkowe, których używamy na co dzień. Wówczas, mamy możliwość odbierania bezpośrednio z sieci streamów radiowych. Urządzenie staje się wtedy automatycznym odbiornikiem, a użytkownik uzyskuje dostęp do niezliczonej liczby rozgłośni. Istnieje także druga opcja, która bazuje na nadajniku CAP, wysyłającym sygnał bezprzewodowy do słuchawek. Skuteczność takich modeli sięga około 95dB, a ich pasmo przenoszenia to zazwyczaj od 10 do 20 000 Hz.

Transmisja radiowa

Radiowa transmisja jest dość popularną technologią. Daje ona możliwość pewnego kompromisu pomiędzy taki aspektami jak cena, zasięg, jakość dźwięku oraz odporność na wszelkie zakłócenia. Jako, że w większości przypadków, sygnał transmitowany jest analogowo, mogą pojawiać się pewne zakłócenia. Niektórzy producenci jednak postanowili uporać się z tym problemem, próbując zaimplementować w swoich urządzeniach funkcje przeciwzakłóceniowe. Transmisja radiowa jest w stanie zagwarantować możliwie największy zasięg, spośród wszystkich dostępnych metod – nawet do 100 metrów. Natomiast nie można też zapominać, że im bardziej sprzęt będzie oddalony od nadajnika, tym jakość odbieranego sygnału będzie gorsza. Na rynku można znaleźć sporo relatywnie tanich modeli, które wykorzystują tę technologię.

Przytoczone metody transmisji są najpopularniejszymi jakie wykorzystuje się w wypadku bezprzewodowych słuchawek. Ze względu na funkcjonalność i cenę, najlepiej dokonać wyboru pomiędzy tymi trzema wymienionymi technologiami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%