Zamknij

Czym są projekty domów szkieletowych?

11:57, 29.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:06, 29.05.2020

Domy szkieletowe są dość popularne, zwłaszcza wśród osób, którym spieszy się z budową własnego domu lub pragną oszczędzić. W tej technologii można budować zarówno klasyczne domy kanadyjskie, jak i w dowolnym innym stylu. Jakie możliwości i ograniczenia wiążą się z decyzją na realizację projektu domu szkieletowego?

Dom szkieletowy – konstrukcja na lata

Drewniane domy, w tym szkieletowe, mają specyficzny urok – większość osób albo je uwielbia, albo nie cierpi. Warto jednak wiedzieć, że projekty domów szkieletowych to nie tylko typowe, drewniane budynki. W tej technologii można wznosić budynki przeznaczone do otynkowania elewacji lub wyłożenia np. płytą klinkierową. Pozwala to na pogodzenie technologii i estetyki.

Kiedy warto wybrać projekty domów szkieletowych?

Budynki wzniesione w technologii szkieletowej pozwalają na oszczędność zarówno podczas budowy, jak i eksploatacji. Współczesne technologie umożliwiają nawet stworzenie pasywnych domów w tej technologii. Zależy to od metody wykorzystanej podczas budowy, jakości materiałów, ale też umiejętności ekipy budowlanej.

Niewątpliwą zaletą zdecydowania się na realizację projektu domu szkieletowego jest błyskawiczna budowa – większość takich domów powstaje w 2-3 miesiące, chyba ze zdecydujemy się na użycie prefabrykatów – wtedy bryła powstaje w kilka dni, ale trzeba i tak doliczyć jeszcze trochę czasu na wykończenie i instalacje. Projekty domów szkieletowych są więc idealne zarówno dla osób, które potrzebują taniego domu, jak i tych, którym się bardzo spieszy, by zamieszkać na swoim.

Projekty domów szkieletowych – jakie są ich wady i zalety?

Domy szkieletowe – podobnie jak budynki wzniesione w dowolnej innej technologii – mają zarówno zalety, jak i wady. Ich najważniejsze mocne strony to:

  • błyskawiczna budowa
  • zastosowanie ekologicznych materiałów
  • dobra izolacja termiczna i akustyczna (z wyjątkiem dźwięków przenoszonych bezpośrednio przez konstrukcję)
  • możliwość zbudowania domu nawet zimą (brak tzw. prac mokrych)
  • lekka konstrukcja umożliwia stosowanie tańszych, uproszczonych fundamentów

Z kolei do wad domów z drewna można zaliczyć:

  • zdarza się, że dom szkieletowy „pracuje” podczas silnego wiatru
  • konstrukcja ma mniejszą nośność – wstawienie bardzo ciężkich mebli lub wieszanie szafek warto zaplanować na etapie budowy, by wzmocnić konkretne miejsca
  • domy szkieletowe łatwo ogrzać, ale ściany nie kumulują ciepła – ważna jest więc bardzo dobra izolacja termiczna i szczelność okien oraz drzwi.

Które cechy przeważają? Wygląda na to, że jednak więcej jest zalet, ale oczywiście każdy inwestor ma własne priorytety i potrzeby. Dlatego warto rozważyć różne możliwości i technologie i wybrać najlepsze dla siebie.

Gdzie można obejrzeć projekty domów szkieletowych?

Wiele stron poświęconych projektom architektonicznym ma szeroką ofertę projektów domów szkieletowych – np. https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_szkielet_drewniany.html. Warto przejrzeć różne projekty i na własne oczy przekonać się, jak różne budynki powstają w tej technologii.

Oglądając projekty domów szkieletowych warto zwracać uwagę na parametry techniczne każdego projektu. Niektóre z nich można poprawić, na przykład energooszczędność. Warto też upewnić się, czy w cenie projektu jest zawarta zgoda na modyfikacje. Każdy projekt i tak musi zostać zaadaptowany do konkretnej działki, można więc przy tej okazji zlecić naniesienie zmian, jakie uznamy za konieczne lub korzystne.

W przypadku domów szkieletowych szczególnie ważna jest jakość zastosowanych materiałów i kompetentna ekipa budowlana – warto więc poświecić trochę czasu na znalezienie dobrego drewna i fachowej brygady.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%