Zamknij

Przedszkolaki poznają Szubin

09:16, 12.04.2017 PS 2 Szubin
Skomentuj

„Co usłyszę, zapomnę. Co zobaczę, zapamiętam. Co zrobię, zrozumiem.” – Konfucjusz

Dziecko w młodszym wieku przedszkolnym wykazuje się chęcią poznawania świata. Interesuje go to wszystko, co go otacza. Aby poznać środowisko lokalne, własny region, kraj ojczysty, stwarza się dzieciom warunki do spełniania powyższych form poprzez organizowanie spacerów, wycieczek.

Wycieczka przedszkolna przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dzieci. Wychodzi naprzeciw ich naturalnym potrzebom od poznawania, do działania w nauce i zabawie. Pozwala odkrywać obrazy przeszłości i teraźniejszości, zaspakajać ciekawość świata, która wiedzie do najtajniejszych zakątków małej Ojczyzny, tylko po to, aby zatrzymać najcenniejsze wartości tworzące dorobek kultury.

Wycieczki jako forma prowadzenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych, pozwalają na obserwowanie rzeczy, zjawisk, procesów i sytuacji w „naturalnych warunkach i naturalnym środowisku z najbliższego otoczenia”. Spełniają ważną rolę w życiu dziecka, są źródłem radości i zadowolenia, kształcą procesy konkretno – wyobrażeniowe oraz psychiczno – myślowe, a także są doskonałą okazją do kształcenia uczuć patriotycznych przez wzbudzanie miłości do kraju ojczystego, wytwarzania więzi dziecka ze środowiskiem, w którym żyje.

Grupa popołudniowa Słoneczek odwiedziła zakład krawiecki pani Alicji Weichbrodt. Dzieci poznały wieloletnią pracę pani Alicji przy maszynie do szycia, a także urządzenia, z których krawcowa korzysta. Dowiedziały się, że renderówka służy do szycia materiałów elastycznych, a overlock ma nóż do obcinania końcówek i obrzucania pięcioma nitkami materiału. Stębnówka jest automatem szyjącym prosto, obcinającym i mocującym nitkę, natomiast deska z odsysaniem powietrza i żelazkiem do prasowania na parę wzbudziła u dzieci wielkie zainteresowanie. Dzieci również poznały dziurkacz do robienia dziurek w materiale i różnej wielkości guziki. Poznały także sylwetę manekina służącą do zawieszania ubrań. Wycieczka do pracowni krawieckiej pani Alicji rozbudziła w dzieciach ciekawość i duże zainteresowanie.

W Cukierni państwa Leszczyńskich grupa Słoneczek mogła zaobserwować wielkanocne dekoracje przedświąteczne. Dzieci oglądały kolorowe mazurki w różnym kształcie, zajączki różnej wielkości w czekoladowej polewie i w cieście, babę wielkanocną ubraną w palmę wykonaną z ziół polskich i w koszyku żółte wiosenne kwiaty żonkile. Przepyszne smakołyki i cudowny zapach nie za bardzo pozwalał na opuszczenie cukierni, gdyż trzeba było już wracać na obiad do przedszkola.

Kolejnym udanym miejscem wycieczki był zakład szewski pana Janusza Pacera. Dzieci mogły obejrzeć różnorodne narzędzia i akcesoria potrzebne w pracy szewca. Z ciekawością przyglądały się odpowiednim materiałom, używanym do naprawiania butów.

Mając na uwadze przedsięwzięcie w roku szkolnym 2016/17 dotyczące poznawania ważnych miejsc miasta Szubina, wybraliśmy się również na zajęcia muzealne do Muzeum Ziemi Szubińskiej. Dzieci zwiedziły wystawę przygotowaną z okazji Świąt Wielkanocnych, obejrzały film o jajku, a także obejrzały eksponaty ze zbiorów muzealnych: makutrę do wyrabiania ciasta, różne formy do wypiekania, różnorodne rodzaje jaj i ich malowanie naturalnym roślinami oraz archiwalne zdjęcia i pocztówki o tematyce świątecznej. Na zakończenie ciekawego spotkania dzieci samodzielnie wykonały pisanki papierowe, które zabrały ze sobą do domu.

Małe dzieci najlepiej uczą się poprzez obserwację, doświadczenia rzeczywistości wielozmysłowo: od słuchania, patrzenia, badania, doświadczania, po kojarzenie faktów i organizowania tej wiedzy w zespole doświadczeń o świecie.

Dziecko, poznając swoją okolicę, jej charakterystyczne, ciekawe miejsca, wiążąc się z nią. Zaczyna rozwijać w sobie poczucie pochodzenia, przynależności do swojego miejsca, malutkiej Ojczyzny.

(PS 2 Szubin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%