Zamknij

Jak może zmienić się wynagrodzenie, gdy skończysz 26 lat?

Artykuł sponsorowany + 08:24, 24.10.2024 Aktualizacja: 08:25, 24.10.2024
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Młodzi ludzie po 26. roku życia nie mogą korzystać już z niektórych przywilejów związanych m.in. z ulgami podatkowymi. Tym samym ich dochód w zależności od umowy może ulec zmianie. Zobacz, jakie przywileje tracisz i co się zmienia w wypłacie, gdy skończysz 26 lat.

  • Ukończenie 26. roku życia wiąże się z opodatkowaniem wynagrodzenia. Wobec tego wypłacana pensja jest pomniejszana o zaliczkę na podatek dochodowy.
  • Jeśli chcesz otrzymywać wyższą wypłatę co miesiąc, warto złożyć do pracodawcy PIT-2. To oświadczenie uprawnia do pomniejszania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy i otrzymywania wyższej pensji miesięcznej.
  • Umowa zlecenie po 26. roku życia zostaje oskładkowana. Wynagrodzenie będzie pomniejszone o wysokość składek ubezpieczenia społecznego ZUS (emerytalnej, rentowej, wypadkowej i chorobowej) oraz składki zdrowotnej.

Ukończenie 26 lat i opodatkowanie wynagrodzenia

Tylko do 26. roku życia młode osoby są zwolnione z podatku dochodowego. Ulgę z PIT mogą jeszcze wykorzystać pracownicy, którzy w danym miesiącu kończą 26 lat, ale których wynagrodzenie zostanie wypłacone przed dniem urodzin. Jeżeli pensja wpłynie po urodzinach, zostanie opodatkowana. Warto pamiętać, że nie ma znaczenia, za jaki miesiąc wypłacane jest wynagrodzenie. Nawet zaległa pensja, która będzie wypłacona po 26. urodzinach, nie zostanie zwolniona z podatku dochodowego. Jeśli natomiast wypłata dotrze dokładnie w dniu 26. urodzin pracownika, wynagrodzenie to zostanie zwolnione z opodatkowania. Dopiero wszystkie przychody uzyskane od pierwszego dnia po 26. urodzinach zostają opodatkowane.

Jeśli szukasz stabilnego zatrudnienia, sprawdź najnowsze oferty pracy i aplikuj na wybrane stanowisko.

PIT-2 i zaliczki na podatek dochodowy

Po ukończeniu 26. roku życia pracownik, który chce skorzystać z ulgi podatkowej, powinien złożyć pracodawcy oświadczenie PIT-2. Jest to informacja niezbędna do obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Złożenie PIT-2 spowoduje, że nie będziesz nadpłacać podatku w zaliczkach. Nie będziesz też czekać na zwrot nadpłaty wypłacanej dopiero przy rozliczeniu rocznym. Tym samym co miesiąc podczas wypłaty za pracę w Otwocku lub innym mieście otrzymasz wyższe wynagrodzenie na rękę. Miesięczna zaliczka na podatek dochodowy pomniejszana jest o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Ukończenie 26 lat a obowiązek zgłoszenia do ZUS-u

Każda umowa o pracę jest oskładkowana i bez względu na wiek pracownik musi być zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS-ie. Inaczej wygląda sytuacja z umową zlecenia, która w przypadku osób ze statusem ucznia lub studenta do 26. roku życia jest zwolniona ze składek ZUS. Natomiast skończenie 26 lat, nawet mimo posiadania statusu studenta, nie zwalnia z płacenia składek ZUS. Również każdy zleceniobiorca, który w trakcie trwania umowy skończy 26 lat, musi zostać zgłoszony przez zleceniodawcę do ZUS-u. Dokonuje się tego na deklaracji zgłoszeniowej ZUS ZUA. Składki ubezpieczenia społecznego (rentowe, emerytalne, chorobowe i wypadkowe) oraz ubezpieczenia zdrowotnego pomniejszają wypłacane wynagrodzenie.

Jak otrzymać lepsze wynagrodzenie po 26. roku życia?

W momencie, kiedy wynagrodzenie zostanie pomniejszone o należny podatek dochodowy lub umowa zostaje oskładkowana, na Twoje konto wpłynie niższa pensja. Możesz jednak wykorzystać doświadczenie zdobyte w młodym wieku na poszukiwania zatrudnienia na lepiej płatnych stanowiskach lub w innej lokalizacji. Praca w Bydgoszczy lub w innym większym mieście to szansa na wynegocjowanie lepszego wynagrodzenia. Możesz również dążyć do awansu lub ubiegać się u pracodawcy o podwyżkę. Warto wykorzystać różne metody, które dobrze wpłyną na wysokość otrzymywanej pensji.

Podsumowanie

Gdy skończysz 26 lat, to musisz przygotować się na utratę przywilejów młodych pracowników. Tym samym pozostając przy dotychczasowym wynagrodzeniu, będziesz mieć mniej środków do dyspozycji, co wiąże się z opodatkowaniem. Szansą na podwyższenie pensji jest wynegocjowanie lepszych warunków u dotychczasowego pracodawcy lub znalezienie nowej pracy z wyższą wypłatą.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%