Zamknij

We wtorek premiera "Kartka z kalendarza", zrealizowanych przez MZS

09:52, 26.04.2021 | MZS
Skomentuj
REKLAMA

We wtorek, 27 kwietnia 2020 r. Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprasza na emisję materiału edukacyjnego z serii "Kartka z kalendarza". Kolejny odcinek cyklu dotyczy dnia 27 kwietnia 1848 r. i śmierci Stanisława Sadowskiego. Autorem scenariusza i pomysłodawcą serii jest dr Kamila Czechowska, realizatorem materiału Piotr Bembenek.

Wykorzystano zasoby: Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie; Parafii pw. św. Wita w Słupach; Biblioteki Narodowej w Warszawie; Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna. Sięgnięto do prasy i opracowań. Między innymi do Gazety Polskiej z 1848 r. i Pałuk z 1998 r. Wystąpili: ks. kanonik Leszek Kroll i dr Kamila Czechowska, a swojego głosu użyczyła asystent muzealny Iwona Kruk. Materiał trwa około 8 minut i dostępny jest dla osób niesłyszących. Udostępniony zostanie od godz. 8.00 w dniu 27 kwietnia 2020 r. na platformie Youtube.

 

Stanisław Sadowski (1820-1848) urodził się w 1820 r. w Słupach. Po studiach zamieszkał w Bydgoszczy. Z jego inicjatywy w 1845 r. powstało Kasyno Polskie, organizacja będąca ośrodkiem życia polskiego w zgermanizowanej Bydgoszczy. Z polecenia Ludwika Mierosławskiego organizował w 1846 r. powstanie na Pałukach. Aresztowany przez Prusaków przebywał w Moabicie w Berlinie. Pod koniec 1847 r. otrzymał wyrok śmierci przez ścięcie toporem. Uwolniony w czasie Wiosny Ludów wrócił do Słupów. 27 kwietnia 1848 r. Sadowski został zamordowany na oczach matki przez uzbrojonych huzarów z bandy Goldnera, którzy siłą wtargnęli do pałacu w Słupach. Ciało patrioty spoczęło obok jego ojca Ignacego w grobowcu rodzinnym pod prezbiterium w kościele w Słupach.

(MZS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%