Muzeum Ziemi Szubińskiej zaprosiło 3 kwietnia 2025 r. na wystawę pt. Czas - droga rzecz. Ekspozycja powstała na bazie zbiorów Bogdana i Bartosza Szymczaków. Zebranych powitała kustosz dr Kamila Czechowska. Następnie głos zabrał Bartosz Szymczak, który przybliżył wystawę i postać Bogdana Szymczaka.
Jego praca, zaangażowanie, wysiłek i trud oraz pomoc w kontaktach międzyludzkich wobec osób zagrożonych zobojętnieniem i znieczuleniem na los drugiego człowieka była wielokrotnie nagradzana. Był zawsze dla mnie i całej rodziny wzorem i wsparciem. Za to Mu dziękuję z całego serca. Mój Tata, Bogdan Szymczak, odszedł nagle i niespodziewanie 19 lutego 2022 r., pozostawiając smutek, pustkę i żal. Zawsze wspierał mnie w moich pasjach i wyborach. I właśnie Tacie dedykuję tę oto wystawę. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci. - tak brzmiały słowa Bartosza Szymczaka we wstępie do wystawy.
Głos zabrała również prezes Akcji Katolickiej Danuta Siewkowska, prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego Mirosław Rzeszowski oraz Katarzyna Rodziewicz z Dworu Marzeń w Sielcu.
Na zakończenie Bartosz Szymczak złożył podziękowanie na ręce przedstawicieli muzeum - dyrektor oraz Patrycji Banasiak i Iwony Kruk. Podziękowania - za wsparcie - otrzymała również Barbara Szymczak.
Na wystawie prezentowane są fotografie archiwalne oraz rzeźby i pamiątki rodzinne związane z bohaterami wystawy. Osobną grupę stanowią artefakty dotyczące francuskiej Linii Maginota, które kolekcjonuje Bartosz Szymczak.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska, członek Zarządu Powiatu Nakielskiego Ignacy Pogodziński oraz rodzina i znajomi bohaterów wystawy.
Biogramy:
BOGDAN SZYMCZAK (1946-2022)
Urodził się 7 sierpnia 1946 r. we wsi Juncewo koło Żnina w rodzinie Stanisława i Heleny z domu Zygmunt. Poślubił Barbarę z domu Skibińską. Małżonkowie doczekali się trójki dzieci. W 1960 r. ukończył 7-klasową Publiczną Szkołę Powszechną w Juncewie. Od dzieciństwa przejawiał szczególne zainteresowania rysunkiem i pracami ręcznymi. Maturę zdał w Liceum Pedagogicznym w Nakle nad Notecią. Od 1966 r. kontynuował naukę w Studium Nauczycielskim w Bydgoszczy na kierunku zajęcia praktyczno-techniczne i wychowanie plastyczne. Następnie kształcił się na Wydziale Resocjalizacji w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie i na Wydziale Humanistycznym w Gdańsku, gdzie uzyskał tytuł magistra pedagogiki specjalnej. W 1968 r. rozpoczął pracę jako wychowawca w Zakładzie Poprawczym w Szubinie, gdzie pracował do 1998 r. W latach 1985-1998 był zatrudniony jako pedagog w Zespole Szkół Specjalnych w Szubinie. Następnie pracował w latach 2001-2007 w Zespole Szkół Specjalnych w Kcyni i w latach 2008-2011 w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Wągrowcu.
BARTOSZ SZYMCZAK
Urodził się 4 października 1978 r. w Żninie jako syn Bogdana i Barbary z domu Skibińskiej. Ma dwie siostry. Z wykształcenia ekonomista. Lokalny pasjonat historii i fotografii. Kolekcjoner umundurowania i wyposażenia polskiego z 1939 r. (Batalion Obrony Narodowej), francuskiego z okresu wielkiej wojny 1914-1918 oraz II wojny światowej. Historyczną pasję rozwijał w Stowarzyszeniu Miłośników Gołanieckich Fortyfikacji oraz w grupie Pasjonaci Podziemi. Kolejne lata spędzone w szeregach Towarzystwa Historycznego w Kcyni to udziałw licznych inscenizacjach historycznych z okresu powstania wielkopolskiego 1918-1919 i wojny obronnej Polski w 1939 r. W kręgu zainteresowań znajduje się też architektura militarna z okresu II wojny światowej, dlatego od 2008 r. zwiedza fortyfikacje na terenie Polski, Czech, Niemiec, Irlandii Północnej oraz Francji (Linia Maginota). Od wielu lat współpracuje przy projektach Muzeum Ziemi Szubińskiej, dzieląc się swoją wiedzą i zbiorami. Po latachponownie jest bohaterem i współautorem muzealnej wystawy w Szubinie.