Zamknij

Pałucko-krajeńskie drogi do niepodległości, sesja popularnonaukowa

12:12, 30.10.2018 | MZS
REKLAMA
Skomentuj

25 października 2018 r. w Muzeum Ziemi Szubińskie odbyła się sesja popularnonaukowa organizowana przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii św. Wita w Słupach. Partnerem tego przedsięwzięcia było Muzeum Ziemi Szubińskiej i Szkoła Podstawowa Nr 1 w Szubinie.

Sesja rozpoczęła się od uroczystego powitania zaproszonych gości i wręczenia nagród uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie, którzy wzięli udział w konkursie recytatorskim "Moja Ojczyzna”, w konkursie plastycznym "Polska biało czerwona" i w konkursie literackim "Moja interpretacja słów Ojczyzna, patriotyzm”.

W konkursie recytatorskim w kategorii klas I-III: I miejsce Mikołaj Adamowski, II miejsce Paweł Oleś, III miejsce Sylwia Sulińska. W kategorii klas IV- VI: I miejsce Julia Grabowska, II miejsce Zuzanna Bak, III miejsce Wiktoria Bak. W kategorii klas VII, VIII i gimn.: I miejsce Zuzanna Godyńska, II miejsce Rozalia Krzemkowska, III miejsce Marika Piecuch. W konkursie zwyciężyła Julia Grabowsa, która wiersz recytowała dla przed publicznością zgromadzoną na sesji.

W konkursie plastycznym w kategorii klas I-III , I miejsce zajęła Klara Bereit, II mie4jsce Natalia Pudłowska, III miejsce Zofia Skała. W kategorii klas IV- VI , I miejsce Aleksander Tabor, II miejsce Adrianna Lewandowska, III miejsce Natalia Krzemkowska. W kategorii klas VII- VIII , I miejsce Liwia Olszewska, II miejsce Filip Kalka, III miejsce Kacper Kamyszek. Zwycięzcą konkursu został Aleksander Tabor.

Natomiast w konkursie literackim zwyciężyła Julia Kruk, która swoją pracę również zaprezentowała podczas uroczystości. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i Urząd Miasta i Gminy Szubin wręczyła pani wicedyrektor Lidia Stasiak, przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej Nr 1 Katarzyna Grabowska oraz Burmistrz Szubina Artur Michalak.

Sesja pt. "Pałucko-krajeńskie drogi do niepodległości- w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego” wpisała się w gminne obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie to było skierowane do szerokiej grupy odbiorców społeczności lokalnej powiatu nakielskiego i gminy Szubin. Największym sukcesem było to, że sala Muzeum Ziemi Szubińskiej była wypełniona przez młodzież i dorosłych. W programie sesji były wykłady poprowadzone przez zaproszonych prelegentów m.in: prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN z Warszawy "Polska szuka bohaterów”, dr Marek Rezler z Poznania "Powstanie Wielkopolskie na tle polskich dróg do niepodległości”, dr Michał Krzyżaniak z Lusowa - "Mieszkańcy Krajny i Pałuk w wojnie polsko-bolszewickiej”, mgr Piotr Adamczewski - "Duchowni Krajny i Pałuk w Powstaniu Wielkopolskim”, mgr Kamila Czechowska "Działania upamiętniające Powstanie Wielkopolskie na przestrzeni 100 lat w Gminie Szubin”. Wystąpienia prelegentów pozwoliły na podejście do wydarzenia w historii, które odmieniło los Polaków i przyczyniło się do powrotu Wielkopolski do Macierzy z punktu widzenia naukowego.

Stulecie odzyskania niepodległości i wybuch Powstania Wielkopolskiego to ważne rocznice na poziomie państwowym, ale także bardzo ważne i bliskie naszej społeczności lokalnej czego wyrazem była ta właśnie sesja. Profesor Krzysztof Szwagrzyk kończąc swoje wystąpienie powiedział, że jest spokojny o Polskę, kiedy widzi tego typu działania, które pielęgnują pamięć o tych którzy oddali swoje życie za wolną Polskę. Uważam, że jest to bezcenna wartość, która przypomina mieszkańcom społeczności lokalnych o tożsamości kulturowej. Głos w dyskusji zabrał Stanisław Pilarski z Kcyni i Stanisław Jackiewicz. Na zakończenie podczas rozmów w kuluarach prof. Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że atmosfera tego wydarzenia była wspaniała, że nasza społeczność czuje odpowiedzialność za losy małych ojczyzn, za budowanie tożsamości.

Sesja dofinansowana została przez Powiat Nakielski w ramach konkursu do którego przystąpił Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii św. Wita w Słupach. Partnerem zadania była Parafia św. Wita w Słupach, która finansowo wsparła dzieło. Wszystkim którzy wzięli udział i którzy dołożyli swoją cegiełkę z serca dziękuję. Autor i koordynator projektu Marlena Posadzy.

(MZS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone