Zamknij

1 marca Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum

15:00, 04.03.2019 MZS Aktualizacja: 21:23, 04.03.2019
Skomentuj
reo

1 marca Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został upamiętniony w Muzeum Ziemi Szubińskiej projekcjami filmowymi i wystawą pt. Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna - Inka (1928-1946).

W godzinach przedpołudniowych z filmem i wystawą związaną z osobą Danuty Siedzikówny, ps. Inka zapoznała się młodzież ze Szkoły Podstawowe nr 1 w Szubinie. O Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówiła nauczyciel historii Marlena Posadzy i Kamila Czechowska z Muzeum.

Materiał filmowy z zasobów IPN przybliżał biografię sanitariuszki w szwadronie ppor. Zdzisława Badochy - Żelaznego. Inka aresztowana została w 1946 r. i uwięziona w Gdańsku. Została skazana na śmierć przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku i rozstrzelana 28 sierpnia 1946 r. W 1991 r. wyrok uznano za nieważny.

O godz. 17.00 Muzeum zaprosiło na projekcję filmu dokumentalnego Dariusza Walusiaka o Józefie Franczaku, ostatnim żołnierzu polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego pt. Mój przyjaciel Laluś. Józef Franczak ps. Lalek był ostatnim poległym w boju partyzantem partyzantki antykomunistycznej na terenie Polski. Spędził w niej łącznie 24 lata (1939-1963).

Na pokaz przybyli mieszkańcy w tym ks. dziekan Tadeusz Lesiński, radny powiatowy Marek Kornalewicz, radni miejscy - Beata Woźniak i Roman Danielewski oraz harcerze. Na projekcję zaprosiła kustosz Kamila Czechowska, a Jacek Paszkiewicz na organizowany w niedzielę 3 marca na Wesółce Bieg Tropem Wilczym.

(MZS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%