Zamknij

50-lecie pracy twórczej Piotra Wolińskiego z Kcyni [FILM]

16:00, 18.03.2019 | MZS
Skomentuj
REKLAMA

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprezentowało w czwartek, 14 marca 2019 r. wystawę pt. WIEŚ PO PAŁUCKU. Wystawa powstała w roku jubileuszu 50-lecia pracy twórczej artysty ludowego Piotra Wolińskiego z Kcyni. Ekspozycja powstała na bazie zbiorów Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni, Piotra Wolińskiego oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Wernisaż otworzyła dyrektor Kamila Czechowska, która powitała zgromadzonych gości w tym członka Zarządu Powiatu Nakielskiego Ignacego Pogodzińskiego, radnego miejskiego Macieja Rejmenta, mieszkańców z sąsiednich gmin i Szubina. Dalej kustosz przybliżyła kulisy powstania wystawy i wizję ekspozycji, w której rzeźby o tematyce związanej z pracą na pałuckiej wsi ukazane zostały na tle zbiorów etnograficznych i fotograficznych. Następnie głos zabrał Piotr Woliński, który mówił o swojej pasji towarzyszącej mu od najmłodszych lat. Piotr Woliński urodził się w 1951 r. w Kcyni, gdzie mieszka do dziś. Od najmłodszych lat fascynowała go rzeźba, najpierw w glinie, a następnie w drewnie. Był uczniem Klary Prillowej, znanej popularyzatorki sztuki ludowej Pałuk. Artysta swoją pierwszą nagrodę w konkursie pałuckiej sztuki ludowej otrzymał w roku 1969. Od tamtego roku systematycznie pracując zdobywa kolejne nagrody w tej dziedzinie. Jego prace były eksponowane w kraju i za granicą - w Rumunii, Niemczech, Bułgarii, na Ukrainie i we Francji. Na przestrzeni lat artysta ludowy wypracował swój własny styl. Od kilkunastu lat Piotr Woliński wiele czasu, w pracowni Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni, poświęca na pracę z młodym pokoleniem, ucząc techniki rzeźbienia oraz zasad komponowania.

[WIDEO]256[/WIDEO]

Podczas spotkania kustosz Kamila Czechowska podziękowała za udostępnienie zbiorów Mai Gólcz i Marii Jabłońskiej z Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie oraz Ilonie Kurdelskiej z Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni. Dyrektor muzeum podziękowała także pracownikom muzeum i osobom zaangażowanym w przygotowanie ekspozycji, gdyż wystawa powstała przy współudziale naszych mieszkańców - Tadeusza Ciesielskiego, Romana Cholewińskiego, Wojciecha Kruka, którzy udostępnili zboże, słomę, siano oraz narzędzia i maszyny rolnicze (pług i bronę). Podczas wystawy wykorzystano wydruki fotografii ze zbiorów muzeum. Oprawę pałucką zapewnił dziecięcy zespół ludowy Pałuczaczki z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie pod przewodnictwem Jolanty Storzyńskiej. Zespół wykonał między innymi premierowy utwór pt. Wisielok oraz nie tylko śpiewał ale i tańczył na scenie Domu Polskiego. Wystawa jest czynna do maja 2019 r.

(MZS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz