Zamknij

Pamiętamy - 17 września 1939 r.

13:58, 20.09.2019 | MZS
Skomentuj
REKLAMA

17 września 2019 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej na zaproszenie przewodniczącej Rady Miejskiej w Szubinie Anny Kijowskiej i burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego mieszkańcy Szubina i gminy, przedstawiciele władzy, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele szkół, instytucji, harcerzy uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.

Uroczystość, która wpisana była w program obchodów XXI Dni Kultury Chrześcijańskiej, poprowadziła dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska. Później zebrani w sali Domu Polskiego mogli wysłuchać wykładu pt. Pokłosie paktu Ribbentrop-Mołotow, który wygłosił historyk i regionalista Krzysztof Drozdowski, autor publikacji naukowych związanych z dziejami regionu.

Po prelekcji głos zabrali ubrani w polskie mundury polowe Bartosz Szymczak i Piotr Dąbrowski z Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Bartosz Szymczak opowiedział o ekspozycji przygotowanej w muzeum na bazie własnych zbiorów, a potem wspólnie z prezesem towarzystwa w Kcyni Piotrem Dąbrowskim zaprezentowali i omówili części munduru wraz z wyposażeniem.

Na zakończenie głos zabrała Danuta Siewkowska, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii św. Andrzeja Boboli w Szubinie, która podziękowała za czynny udział w XXI Dniach Kultury Chrześcijańskiej.

Następnie pod pomnikiem ofiar hitlerowskich i komunistycznych na placu Kościelnym odmówiono modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej, którą poprowadził ks. Tadeusz Lesiński, oraz złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci, do zebranych w słowach podziękowania zwrócił się burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski.

Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących: zwiedzania wystawy plenerowej na rynku pt. A więc wojna! przygotowanej przez Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, wystawy dofinansowanej ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu ,,Patriotyzm Jutra'', oraz obejrzenia wystawy pokonkursowej pt. Wojna To Zło w Rejonowej Bibliotece Publicznej, wystawa czynna w godzinach pracy biblioteki.

(MZS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz