W Szubinie ulica Wyzwolenia zmienia nazwę na ulicę gen. Kazimierza Grudzielskiego
UZASADNIENIE
Gen. Kazimierz Grudzielski (1856-1921) - gen. dyw. Wojska Polskiego. W latach 1878-1917 był żołnierzem zawodowym w armii niemieckiej, gdzie dosłużył się stopnia podpułkownika. Po wybuchu powstania wielkopolskiego był komendantem Straży Ludowej na powiat wrzesiński, dowódcą odcinka północnowschodniego z nominacji Dowództwa Generalnego w Poznaniu, dowódcą II Okręgu Wojskowego. Kierował działaniami powstańców pod Szubinem. Doprowadził do wyzwolenia południowo-wschodniej Wielkopolski w połowie stycznia 1919 r. oraz zdołał utrzymać te tereny w czasie ofensywy niemieckiej w lutym i marcu. W marcu 1919 r. zorganizował i objął dowództwo 2 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Był także inspektorem piechoty przy głównodowodzącym Wojsk Wielkopolskich, dowódcą twierdzy Toruń, zastępcą dowódcy Okręgu Generalnego „Poznań”. Był odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy (za działania w czasie powstania wielkopolskiego) oraz Krzyżem Niepodległości z Mieczami.
?
Kolejny etap wdrażania ustawy dekomunizacyjnej w regionie był tematem konferencji prasowej w Grudziądzu. W spotkaniu uczestniczyli wojewoda Mikołaj Bogdanowiczoraz przedstawiciele Rady Miejskiej.
Bardzo się cieszę, że kolejne nazwy ulic w województwie kujawsko-pomorskim mogę ogłosić w czwartym co do wielkości mieście naszego regionu – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Nowe nazwy mają ulice w Grudziądzu, Mroczy, Świeciu, Grucznie (Gmina Świecie), Radziejowie, Dobrem, Dobrzyniu nad Wisłą, Kcyni, Nowem, Warlubiu, Sadkach, Szubinie i Rogowie (powiat żniński). Wśród patronów znaleźli się m.in. Anna Walentynowicz, gen. Kazimierz Sosnkowski, Sybiracy, Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski czy Powstańcy Wielkopolscy.
Nowe nazwy nawiązują nie tylko do historii naszych małych ojczyzn, ale również do postaci, które na stałe wpisały się w historię Polski – dodał Mikołaj Bogdanowicz.
Ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki nałożyła na władze gmin obowiązek zmian nazw ulic gloryfikujących systemy totalitarne. W niektórych przypadkach były zobowiązane także do przyjęcia nowych uchwał w sprawie istniejącej nazwy.
Zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 r. mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność. Zmiana nazwy ulicy nie będzie też rodzić problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.
tekst/foto: www.bydgoszcz.uw.gov.pl
Kaczor20:26, 26.01.2018
Ubolewam że nie ma ulicy Jadwigi Kaczyńskiej, na rogu Jarka Kaczyńskiego przy placu Lecha Kaczyńskiego. Patologia komu wyzwolenia kojarzy się z komunizmem. Komunizm przechodzi w kaczyzm
Szubin21:49, 26.01.2018
Pozostaje jedynie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
antykomuna00:26, 27.01.2018
Bardzo dobrze. Jeszcze powinien zmienić Plac Wolności i wtedy wszystkie komunistyczne ulice znikną z Szubina. Naprawdę nie przeszkadzają wam nazwy ulic na cześć oprawców Polski??? Przecież ulica Wyzwolenia została tak nazwana na cześć Armii Radzieckiej, która właśnie tą drogą wkraczała do Szubina. I jeśli ktoś uważa, że to było wyzwolenie, to powinien wrócić do szkoły podstawowej. Tam tego uczą.
kapi09:41, 27.01.2018
Musze się przyzwyczaić do ulicy generała Kazimierza Grudzielskiego
Szubiniak22:05, 27.01.2018
Mnie w ogóle nie przeszkadzała ta nazwa. Historii nie da się zmienić. Zmiany ulic nic nie dadzą. To co pamiętają ludzie z tamtych czasów nie zniknie, nawet gdyby zlikwidować to z kart historii
?17:01, 28.01.2018
Przecież zmiana nazwy ulicy nie ma na celu zmienienia historii! Gdyby była ulica Adolfa Hitlera też byś jej nie zmienił, bo historii i tak się nie zmieni?
bimba23:16, 28.01.2018
a ktoś wie jak ta lica nazywała się przed wybuchem IIWŚ?
jezus19:41, 29.01.2018
niech zaczną w swoich szeregach dekomunizować bałwany. Co ma Wyzwolenia z komuną!
MJ8112:27, 02.02.2018
Szkoda że jeszcze nazwy klubu piłkarskiego nie zmienili Ludowy Klub Sportowy czyż nie???
4 1
Mnie się kojarzy. Tak samo jak każdemu, kto zna historię Szubina. Szkoda, że zrobił to wojewoda, a nie radni. Idealnie było nazwać tę ulicę nazwiskiem ś.p. księdza Kątnego. Tak blisko kościoła... Tak czy inaczej każda nazwa lepsza od komunistycznej.