Zamknij

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, odznaczono dwóch mieszkańców naszej Gminy

13:30, 25.11.2019 | materiał: ipn.gov.pl
Skomentuj
REKLAMA

18 listopada 2019 r. w bydgoskim Hotelu „Pod Orłem” odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Honorowych gości wydarzenia przywitał dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon. Byli wśród nich wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau i rektor Uniwerstytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Jacek Woźny. Prof. Mirosław Golon podkreślił wkład obecnego także Jana Wyrowińskiego (byłego wicemarszałka Senatu, obecnie prezesa stowarzyszenia „Solidarni – Toruń pamięta”) w odnalezienie osób szczególnie zasłużonych.  

Następnie w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył 62 działaczom opozycji demokratycznej z lat 1956–1989 zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster.

Jestem zaszczycony, że mogę być dzisiaj wśród Państwa i wręczać odznaczenia Krzyż Wolności i Solidarności, przyznane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Mam wielką satysfakcję, że Instytut Pamięci Narodowej przyczynił się do uhonorowania kolejnych osób, które walczyły o wolność Ojczyzny w latach komunistycznego zniewolenia – podkreślił wiceprezes IPN.

To jest ogromy, zaszczytny obowiązek, który my, jako Instytut Pamięci Narodowej, realizujemy z wielką dumą, z wielką radością, bo to są te uroczystości, to jest ten element uzupełniania, poszerzania powszechnej wiedzy historycznej, który jest najbardziej skuteczny: na przykładach osób które są wśród nas [...] uczymy tych, którzy mieli ogromne szczęście nie żyć w niewoli [...] którzy nie wiedzą, co to jest Polska zniewolona. Dla tych ludzi wiedza o Państwa osiągnięciach [...] jest bezcennym doświadczeniem – mówił w dalszej części wydarzenia prof. Mirosław Golon.

W imieniu wyróżnionych głos zabrali Krystyna Sawicka i Stanisław Czuszel. Uroczystość uświetnił koncert bydgoskich artystów: Rafała Chmiela i Piotra Gąsiewskiego.

Z naszej gminy odznaczono Romana Danielewskiego z Kowalewa i pośmiertnie Stanisława Hammermeistera długoletniego mieszkańca Szubina. Poniżej prezentujemy ich biogramy.

Roman Danielewski, ur. 30.08.1959 r.
Zatrudniony w Zakładach Rowerowych „Romet” w Kowalewie Wielkopolskim, w latach 1982-1989 był zaangażowany w działalność podziemnych struktur NSZZ „Solidarność”. Zajmował się kolportażem ulotek i wydawnictw niezależnych, zbieraniem składek na rzecz rodzin osób internowanych i represjonowanych oraz brał aktywny udział w uroczystościach rocznicowych i akcjach protestacyjnych. W 1985 r. zorganizował pisemną petycję skierowaną do dyrekcji Zakładów Rowerowych „Romet” w Kowalewie w sprawie przywrócenia do pracy Jana Rulewskiego. Za powyższe był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa w latach 1985-1986 i został zwolniony z pracy, do której przywrócono go w sierpniu 1989 r. We wrześniu 1988 r. jako reprezentant Kowalewa został wybrany do Rady Organizacyjnej Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. W 1989 r. wszedł w skład Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” z okręgu Szubin.

Stanisław Roman Hammermeister, ur. 01.05.1934 r.
Był zatrudniony jako technik weterynarii w Lecznicy dla Zwierząt w Szubinie i aktywnym członkiem zarządu gminnego NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność podziemnych struktur „Solidarności” Ziemi Pałuckiej. W okresie od 13 grudnia 1981 r. do 1989 r. zajmował się kolportażem nielegalnej prasy, książek, znaczków, kalendarzy i innych wydawnictw niezależnych. Był koordynatorem grup przewożących i rozprowadzających podziemne wydawnictwa, utrzymywał ścisłe kontakty z działaczami b. NSZZ „Solidarność” i zajmował się zbieraniem składek na potrzeby rodzin osób internowanych i represjonowanych. Od 1986 r. organizował pomoc żywnościową i rzeczową dla Niezależnych Kolonii Chrześcijańskich organizowanych dla dzieci z rodzin osób represjonowanych przy parafii w Gąsawie. Był również zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Szubinie i współorganizował pielgrzymki na Jasną Górę. We wrześniu 1988 r. został wybrany do Rady Organizacyjnej Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”. W związku z prowadzoną działalnością był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa w Szubinie w latach 1984-1989 oraz zastrzeżono mu możliwość wyjazdów zagranicznych w latach 1984-1985.

LISTA ODZNACZONYCH

Baranowski Franciszek Jan, Będkowski Jan Aleksander, Binczak Maria Jolanta,Bociek Zdzisław Jerzy, Chrzanowska – Jankowska Mirosława Irena, Czuszel Stanisław, Danielewski Roman, Depczyński Rajmund, Dumanowska Katarzyna, Frąszczak Roman, Guzowski Sylwester, Karolewska Emilia Maria, Karwowski Jacek, Kozłow Zbigniew Bogdan, Lau Zbigniew, Lipiński Andrzej Bronisław, Łuka Stefan, Maćkowski Kazimierz Ryszard, Malinowski Zbigniew Marek, Marciniak – Cierzniakowska Elżbieta Magdalena, Mrazek Urszula Janina, Mróz Dariusz, Nicewicz Teresa Regina, Nowek Anna, Obremski Krzysztof Marek, Olstowski Przemysław Mariusz, Patalon Ryszard Zygfryd, Pawelska Hieronima Maria, Połeć Paweł Piotr, Puszkarz Mariusz Piotr, Rusek Zdzisław, Rzoska Paweł Marek, Sawicka Krystyna, Siałkowski Zygfryd Stanisław, Sikorski Tadeusz Piotr, Siłakowska Zofia, Szott Elżbieta, Wegner Mariola Danuta, Wernerowicz Bernard, Wiśniewski Albin,      Wiśniewski Aleksander Marian, Zarzecki Czesław Stefan.

Pośmiertnie: Hammermeister Stanisław Roman, Król Anna Teresa, Nosowska Bożena Władysława, Piskurewicz Roman Stanisław, Ratajczak Ryszard Józef, Sienkiewicz Konrad, Skopowski Ryszard Wincenty, Wyrowińska Anna i inni.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

(materiał: ipn.gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz