Zamknij

Nowe pokolenie dziecięcego zespołu ludowego Pałuczaczki

11:08, 25.01.2017
Skomentuj

Dziecięcy zespół wokalno – taneczny Pałuczaczki zaistniał w roku szkolnym 2016/2017 przy Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie. Maluszki w wieku dwa i pół, trzy i czterolatki podjęły ciekawy temat folkloru w oddziale popołudniowym, pięciogodzinnym. Dzieci na początku poznały gwarę pałucką oraz panujące tradycje w regionie Pałuk. Zaznajomiły się z legendą o Szubinie, małym miejscu na ziemi, czyli poznały najbliższy świat dziecka: kim jestem, skąd pochodzę, gdzie są moje korzenie? Swoją „Małą Ojczyznę” odkrywały najpierw w najbliższej rodzinie, poznając tradycje rodzinne związane z uroczystościami świąt religijnych i rodzinnych po poznawanie miejsc pięknych, ciekawych, godnych zaprezentowania. Poznając swój region, najbliższy krajobraz: przyrodę, ciekawych ludzi, tworzących kulturę, zachowane obiekty architektoniczne, zabytki kultury, dzieci rozpoczęły kształtowanie poczucia systemu wartości i przynależności do konkretnego miejsca. Wczesne poznanie regionu przez maluszki z tradycjami, zwyczajami i sztuką ludową Pałuk jest częścią historii i kultury narodowej mającej wpływ na budzenie świadomości.

Edukacja regionalna jest bardzo ważna już na etapie kształcenia przedszkolnego. Jej sens zamyka się stwierdzeniem: „zbliżać to, co nasze i małe, ku temu co wielkie, nie pozwalając temu co małe bezkształtne się rozpłynąć”. Regionalizm umożliwia dziecku łatwiejsze odnalezienie się i zaadoptowanie w otaczającej rzeczywistości.

Edukacja regionalna wprowadza dzieci w autentyczny świat swojej społeczności, świat przeżyć i emocji, piękna, doświadczeń i odkryć.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym taniec i śpiew gwarowy są formą aktywności ruchowej i muzycznej. Dzieci wypracowują również umiejętności współdziałania w zespole, odnosząc się z szacunkiem do nauczyciela oraz koleżanek i kolegów. Poprzez taniec i śpiew nabywają pozytywnych cech charakteru: odwagi, cierpliwości, wytrwałości, czy odporności na trud i zmęczenie. Przedszkolaki przełamują W klimacie zabawy pozyskana umiejętność wokalno – taneczna kształci u dzieci harmonię psychofizyczną.

Pałuczaczki miały możliwość popisywania się przed publicznością podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na scenie Szubińskiego Domu Kultury oraz przed dziadkami z okazji ich święta. Cieszył fakt, że mogły przebrać się w lokalne stroje ludowe, wymalować buzię, zatańczyć „na scenie” i chociaż przez chwilę poczuć się „prawdziwym tancerzem i wokalistą”. Dzieci zatańczyły i zaśpiewały: „Posłała mnie matka”, „Kukowka”, „Kuminiorz” oraz na koniec zaśpiewały piosenkę o Szubinie.

Mali artyści przy współudziale rodziców wiedzą, że kultura ludowa jest warta szacunku i troski o zachowanie jej piękna dla przyszłych pokoleń.

opracowała: Jolanta Storzyńska

(PS 2 Szubin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu itvszubin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%