„Nie rób za mnie nic, co potrafię zrobić sam” to hasło przewodnie tegorocznego festynu w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie, który odbył się 5 czerwca 2018 r. w ogrodzie przedszkolnym. Helen Parkhurts i jej pedagogika Planu Daltońskiego stała się inspiracją do organizacji imprezy, która od wielu lat jednoczy całe rodziny i pozostaje ciekawym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Zgodnie z duchem Planu Daltońskiego dzieci mają ogromny wpływ na to, czym się zajmują, planując swoją pracę, czy zabawę. Jednocześnie nadrzędnym aspektem pozostaje samodzielność dzieci zarówno w wyborze, jak i wykonywaniu zadań, ale także odpowiedzialność. Każdy rodzic marzy o tym, by dziecko było zaradne, sumienne, rzetelne i twórcze. Właśnie dlatego te cechy stoją na piedestale procesu wychowawczego przedszkola, a ich idea przyświeciła organizatorom w realizacji festynu.
Dzieci stanęły przed nie lada wyzwaniem podjęcia na drodze selekcji trzech specjalnie wybranych działań, które wykonają. Najpierw zaplanowały je na planogramie z dziesięcioma propozycjami, który otrzymały przy wejściu do przedszkola, by potem skonfrontować je w specjalnie przygotowanych stoiskach zadaniowych. Osoby odpowiedzialne za stoiska kontrolowały efekty działań, odznaczając je jako wykonane. Po trzech wybranych i wykonanych zadaniach, zgodnie z upodobaniami indywidualnymi dziecka, każdy otrzymywał pieczątkę. Dzieci mogły działać przy stoiskach takich jak:
Dzięki zaangażowaniu wszystkich nauczycielek dzieci sprawnie mogły uzyskać oczekiwany efekt i otrzymać pieczątkę. Każda grupa przedszkolna zaprezentowała swoje umiejętności wokalne lub taneczne przed swoimi najbliższymi, a przybyli goście mogli wziąć udział w licytacjach lub skorzystać z atrakcji takich jak kiermasz zabawek, malowanie twarzy i paznokci, zakup zapiekanek, kluch z kapustą, kiełbasek z grilla, popcornu, sałatek owocowych, czy balonów. Można było oglądać lub usiąść na motory i porozmawiać z miłośnikami motocykli dzięki uprzejmości pana Romana Berendta.
Uroczystość uświetniły występy utalentowanych artystów, do których należeli: Zespół Algaro- dwie grupy wiekowe prowadzone przez panią Alinę Rzadkiewicz i Iwonę Sabacińską, zespół Bohema prowadzony przez Martynę Bitner. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz instruktorki Jump it Darii Kalemby i jej pasji skakania na trampolinie, a także występ przedszkolnej Drużyny Pożarniczej z Samorządowego Przedszkola nr 3 pod opieką pani Sylwii Szwedy i pani Sary Dittrich.
Przedszkolny festyn w znakomitym stylu poprowadził utalentowany pan Patryk Dzikowski, a wtórował mu podczas licytacji przedstawiciel Rady Rodziców pan Gniewomir Piekarski. Dzięki uprzejmości Szubińskiego Domu Kultury oprawa muzyczna i nagłośnienie było obsługiwane przez pana Tomasza Matuszaka oraz pana Rafała Świtniewskiego.
Oczywiście nic nie odbyłoby się bez nakładu rzeczowego i finansowego. Dlatego ogromne podziękowania należą się firmom i osobom prywatnym, które swą hojnością i dobrocią przyczyniły się do wywołania uśmiechu na wielu dziecięcych buziach. Dziękujemy z całego serca:
Samodzielność i odpowiedzialność stały na straży spędzania czasu na rodzinnym pikniku, który mimo stawianych dzieciom wymagań, na długo pozostanie w pamięci, tworząc cudowne wspomnienia. Pozostaje z ogromną nadzieją czekać, aż idea Helen Parkhurst przeniesie się w domowe zacisze uczestników festynu, a inspiracja planowania i wywiązywania się z wyznaczonych zadań na stałe zagości w sytuacjach dnia codziennego niejednej rodziny.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu itvszubin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz