Zamknij
REKLAMA

Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka

12:30, 22.11.2019 | PS 3 Szubin
REKLAMA
Skomentuj

20 Listopada 2019 r. przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola nr3 im. W. Chotomskiej w Szubinie świętowały Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.

Przedszkole brało udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiło także Samorządowe Przedszkole nr 3 im. W. Chotomskiej w Szubinie, które zorganizowało w ramach tego dnia , we wszystkich grupach wiekowych spotkania nt praw dziecka. Dzieci wysłuchały wiersz "O prawach dziecka" M. Brykczyńskiego, odbyły podróż do Krainy Praw Dziecka w formie opowieści ruchowej, poznając prawa ,dzieci- nazywały je, nazywały różnice między prawami dziecka a zachciankami, obejrzały film o prawach dziecka, w różnorodnych zabawach wykazywały się zrozumieniem określenia- prawa dziecka. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wyruszyły na „niebieski marsz” z balonami.

(PS 3 Szubin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© itvszubin.pl | Prawa zastrzeżone