Zamknij
REKLAMA

Dzień Babci i Dziadka w grupie Promyczków po daltońsku i pałucku

09:48, 24.01.2020 | PS 2 Szubin
Skomentuj
REKLAMA

Dzień Babci i Dziadka w grupie Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie rozpoczął się powitaniem zacnych gości gwarą pałucką: „Do samiuśki zimi kłóniomy sie przezacnym gościom, co na naszom Biesiadnom Gale zaproszenie przyjyni. Spotykomy się dzisiej, co by zakóńczyć to, nad czym szprytne pałuckie szkraby z naszygó przedszkola łostatniymi miesiącami się trudziyły. A nie był to som jyno trud, ale tyż pożyteczno i radosno zabawa. Poznawalim nasze korzynie i uczylim się piylyngnować kulture, tradycje i mowe naszych babusiów i dziadusiów. Zajmowalim się ludowym rynkodziełym i ćwiczylimsie w pałuckiych tańcach i śpiywach. Chcymy naszym dostojnym gościom pokozać, jak zmyślne małe Pałuczoki downiejsze tradycje w zabawie piylyngnujom. Momy nadzieje, że biesiadowanie bydzie feste zabawom dlo wszyskiych, ale nojpiyrw położymy Wom co bez tyn całki czas wyprowialim”.

Wielkie zaskoczenie i zdziwienie było wówczas, kiedy swój repertuar pałucki pokazały małe Pałuczaczki zarówno w tańcu i piosence. Zatańczyły z przytupem, energicznie i żywiołowo: „Posłała mnie matka”, „Kukowka”, „Wisielok”, „Siwy kóń”, „Z kaminia na kamiń”, „Szubin nad Gąsawką”. Zespół wokalny głośno i wyraźnie zaśpiewał gwarą pałucką. Nie zabrakło również instrumentalizacji do utworu „Clap, Clapsound” oraz piosenki dla Babci i Dziadka w języku angielskim „The family song”.

Po części artystycznej nastąpił podział na daltońskie zespoły. Wszyscy goście wraz ze swoimi wnuczątkami wykonali według instrukcji słoiki, wianki, dekoracje z użyciem wcześniej suszonych w klasie owoców i innych przypraw i ziół. Następnie pierwszy zespół przygotował menu na sałatkę owocową. Kolejny według instrukcji wykonał zaplanowaną sałatkę oraz szaszłyki owocowe. Trzeci zespół programował trasę dla robota Ozobota według szablonu kodów „Herbatkę i konfiturę uczuć dla babci i dziadka.”

Na koniec daltońskiego spotkania dokonano refleksji, wyrażając opinię na temat spędzonego pracowitego dnia z dziadkami i wnuczątkami. Wszyscy zgodnie uznali, że to był pięknie i ciekawie uczczony czas wspólnego świętowania, kreatywnego działaniem, algorytmicznego matematycznego myślenia i bliskością osób wzajemnie darzących się ogromnym uczuciem miłości: Babcia-Dziadek-Wnuczek-Wnuczka.

(PS 2 Szubin)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%