Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nakle n/Not. przestrzega przed niewłaściwym użytkowaniem systemów grzewczych w obiektach mieszkalnych.
Okres grzewczy charakteryzuje się zwiększoną ilością pożarów, zwłaszcza w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych. W roku bieżącym, od początku września powstało już kilka pożarów i zadymień w budynkach mieszkalnych, jak również stwierdzono w kilku przypadkach podwyższone stężenie TLENKU WĘGLA!!!!.
Zgodnie z Ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej - Osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja korzystające ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu są obowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem
Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego ciekłego lub gazowego są obowiązani do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych:
W pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania (należy do nich zaliczyć kotłownie, kuchnie, łazienki wyposażone w podgrzewacze wody oraz coraz częściej stosowane grzewcze systemy kominkowe), trzeba również co najmniej raz w roku usuwać zanieczyszczenia z wszystkich przewodów wentylacyjnych. Zaniedbania czyszczenia kanałów kominowych i wentylacyjnych są przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla!!!
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem znany jest człowiekowi jako jedna z najgroźniejszych trucizn. Ten bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku gaz jest przyczyną śmierci nie tylko samobójców ale też przypadkowych ludzi – w Polsce notuje się kilkaset zatruć rocznie! Ze względu na sposób działania czadu na ludzki organizm, gaz ten nazywany jest też cichym zabójcą.
Jest nieco lżejszy od powietrza, a to powoduje, że łatwo przenika przez ściany, stropy i warstwy ziemi. Do organizmu czad wchłania się podczas oddychania, w płucach wiąże się z hemoglobiną, a ta jako karboksyhemoglobina ma uniemożliwiony transport tlenu, w skutek czego komórki, a w konsekwencji cały organizm staje się niedotleniony. Należy wiedzieć, że tlenek węgla przy określonym stężeniu może być wybuchowy.
Do zaczadzenia w budynkach mieszkalnych, zwłaszcza w okresach zimowych, dochodzi na skutek tego, że wielu użytkowników mieszkań uszczelnia okna, drzwi przed zimnem, w ten sposób ograniczając wymianę powietrza - i do spalania paliwa nie dostarcza dostatecznej ilości tlenu. To jest przyczyną nie pełnego spalania paliwa w urządzeniach grzewczych, przez co właśnie powstaje tlenek węgla. W wielu przypadkach dochodzi również do zaburzenia ciągu w przewodach kominowych i czad wydostaje się do przestrzeni mieszkalnej, zagrażając zdrowiu i życiu mieszkańców.
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
W celu ograniczenia możliwości powstania i rozprzestrzeniania się pożarów należy przestrzegać następujących zasad :
Zastosowanie się do powyższych zasad bezpieczeństwa pożarowego w okresie grzewczym przyczyni się do poprawy ochrony przeciwpożarowej obiektów mieszkalnych, ochrony życia i mienia mieszkańców powiatu nakielskiego.
0 0
Ja mam pompę ciepła do firmy Fonko i nie mam takiego problemu :) Super sprawa, polecam każdemu kto szuka sprawdzonego ogrzewania do domu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu itvszubin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz