Zamknij

Francuski gwizdek trafił na porodówkę do Szubina

19:50, 08.03.2024 mediacom.info.pl Aktualizacja: 20:48, 08.03.2024

W oddziale położniczym Nowego Szpitala w Szubinie wprowadzona została nowa metoda łagodzenia bólu podczas porodu. Położne i lekarze z szubińskiej placówki w lutym br. uczestniczyli w szkoleniu z wykorzystaniem francuskiej metody Guillarme’a z użyciem specjalnego gwizdka. Dzięki temu placówka dołączyła do nielicznego grona oddziałów i poradni, w których pacjentki mogą korzystać z dobrodziejstw tej niecodziennej i wyjątkowej metody. W oddziale położniczym Nowego Szpitala w Szubinie wprowadzona została nowa metoda łagodzenia bólu podczas porodu. Położne i lekarze z szubińskiej placówki w lutym br. uczestniczyli w szkoleniu z wykorzystaniem francuskiej metody Guillarme’a z użyciem specjalnego gwizdka. Dzięki temu placówka dołączyła do nielicznego grona oddziałów i poradni, w których pacjentki mogą korzystać z dobrodziejstw tej niecodziennej i wyjątkowej metody.

Metoda Guillarme wywodzi się w z Francji i znana jest w Europie już od wielu lat. Początkowo kierowana była do kobiet, które miały problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, uczyła także prawidłowego oddychania w momentach stresowych. Szybko zauważono, że może być niezastąpiona nie tylko przy porodzie, ale też w całej opiece okołoporodowej – od ciąży do połogu, łagodząc i zmniejszając wiele dolegliwości.

Metoda polega na użyciu przez kobietę specjalnego przyrządu-ustnika, który popularnie nazywa się gwizdkiem, choć wizualnie gwizdka nie przypomina, ani nie wydaje żadnego dźwięku. Ma kształt klepsydry i rozmiar około 10 cm, można go też swobodnie rozłożyć - jest bardzo prosty w użyciu. Mówi się o nim jako o przyjacielu kobiety od lat nastoletnich do późnej starości. W trakcie porodu gwizdek kontrolujesposób oddychania, organizm się uspokaja, zmniejsza się napięcie mięśnioweoraz ryzyko powstania obrażeń krocza.Kobieta odczuwa zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe, rzadziej  korzysta z farmakologicznych metod łagodzenia bólu. Rodząca ma poczucie kontroli  nad swoim ciałem i oddechem, jest pewna siebie i wierzy we własne siły. Tworzy się silna więź miedzy matką a dzieckiem(gwizdek powoduje ruch wód płodowych), dzięki czemu oboje stają się partnerami w trakcie tegowydarzenia.

Warto wspomnieć również o zastosowaniu gwizdkajuż podczas ciąży -  zmniejsza on ryzyko wystąpienia hemoroidów, bólów kręgosłupa, bezsenności, zaparć, obrzęków, a także zapobiega nadmiernemu rozciąganiu się mięśnia dna macicy. W połogu jest świetną profilaktyką m.in. wysiłkowego nietrzymania moczu, obniżania się narządu rodnego, przyspiesza rekonwalescencję po operacjach uroginekologicznych.

Na drogocenne działanie gwizdka i świetne efekty tej metody zwrócił uwagę zarząd Nowego Szpitala w Szubinie.

Nasza kadra pomimo ogromnego doświadczenia, nieustannie kształci się i podąża za nowoczesnością, stawiamy na systematyczne zdobywanie wiedzy. Zależy nam, by nasze pacjentki miały do dyspozycji wiele rozwiązań, z których będą mogły skorzystać podczas porodu – mówi Adrianna Nowicka, prezes zarządu Nowego Szpitala w Szubinie. - Jesteśmy mocno zorientowani na to, jak wspomóc kobietę w trakcie porodu, zarówno w zakresiekomfortu pobytu na oddziale, jak i uśmierzania bólu, łagodzenia dolegliwości. Uważamy, że dobrze jest łączyć wiele metod – od naturalnych po farmakologię. W naszej ofercie można znaleźć wiele przyjaznych kobiecie możliwości porodu z użyciem gazów leczniczych, aparatu TENS, muzykoterapii,środków przeciwbólowych i rozkurczowych, korzystania z prysznica i ćwiczeń na materacach, czy też porodów w pozycjach wertykalnych. Do tego wachlarza chcieliśmy dołożyć nową, skuteczną metodę, z której standardowo w Polsce się nie korzysta, a we Francji cieszy się bardzo dobrymi opiniami – dodaje.

Położne i lekarze z Nowego Szpitala w Szubiniei poradni K w Łabiszynie, Kcyni, Nakle n. Notecią i Szubinie testowalina sobieużycie gwizdka, czyli wcielili się w ciężarne kobiety. To ważne, ponieważ na długo przed porodem muszą nauczyć swoje pacjentki,jak prawidłowo używać przyrządu, jak współpracować z rodzącą, by osiągnąć skuteczne niwelowanie bólu i innych dolegliwości.  Dowiedziały się jak jest zbudowany „gwizdek”, jakie są jego poziomy nastawienia, w jak kierować powietrze, by w sposób rzeczywisty przydał się podczas porodu. Na zakończenie warsztatów teoretycznych i praktycznych położne i lekarze otrzymali certyfikat upoważniający do stosowania metody Guillarme.Szkolenie poprowadziła zaproszona z Nicei położna, Karolina Kiprowska, znana na Instagramie jako „Polska położna w Nicei”, która specjalizuje się we francuskiej metodzie z użyciem gwizdka.

Zarząd szpitala  zapowiada, że zamierza rozwijać nowoczesne położnictwo i zapowiada sporo zmian. Wszystko po to, żeby pacjentki, które korzystają z usług placówki, miały możliwość wyboru spośród wielu  metod rodzenia i uśmierzania bólu.

(mediacom.info.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%